Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Środki absorpcyjne

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Środki absorpcyjne

Środki wchłaniające

Produkty absorpcyjne, zwane również środkami wchłaniającymi, stanowią grupę środków pomocniczych w leczeniu NTM. Stosowane są w początkowym okresie leczenia farmakologicznego, a także w okresie oczekiwania na zabieg operacyjny. W przypadkach, gdy leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, stanowią one jedyną możliwość normalnego funkcjonowania.

Używanie tych produktów daje osobie dotkniętej schorzeniem pewność, że nie znajdzie się w kłopotliwej sytuacji. Lęk przed pojawieniem się przykrych sytuacji towarzyszy przez cały czas trwania dolegliwości i wywołuje silny stres. Usunięcie tego zagrożenia znacznie poprawia stan psychiczny i stanowi istotną część leczenia.


Rodzaje środków wchłaniających

Na rynku polskim dostępnych jest wiele różnorodnych środków wchłaniających. Aby prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą być one odpowiednio dobrane.  

W zależności od stopnia nietrzymania moczu, trybu życia oraz zróżnicowania budowy ciała człowieka, środki wchłaniające można podzielić na:
- wkłady anatomiczne,

- pieluchy anatomiczne,

- pieluchomajtki,

- majtki chłonne,

- podkłady i prześcieradła. 


Wkładki anatomiczne (urologiczne)
przeznaczone do stosowania przez osoby z małym i średnim stopniem NTM, sprawne ruchowo i prowadzące aktywny tryb życia. Wkłady anatomiczne posiadają materiał absorbujący (magazynuje mocz z dala od skóry) i są zróżnicowane co do  stopnia wchłaniania: od mini (chłonność pracującanawet ponad 100 ml) do wkładek super (chłonność ponad 500 ml). Wkładki anatomiczne przeważnie mają system ograniczania powstawania nieprzyjemnego zapachu. Są dostępne w różnych kształtach anatomicznych dla kobiet (wkłady) i mężczyzn (kieszonki). Wkłady dla kobiet wyglądem przypominają podpaskę, posiadają jednak o wiele większą chłonność. Wkładka mini wygląda jak cienka podpaska i może mieć tylko 4 mm grubości. Zakłada się ją podobnie, przykładając spodnią część z przylepcem do bielizny. Koszt jednej wkładki wynosi ok. 0,7 – 1,6 zł.


Pieluchy anatomiczne
– przeznaczone dla osób ze średnim i dużym stopniem NTM, sprawnych ruchowo, prowadzących aktywny tryb życia. Pieluchy anatomiczne posiadają materiał absorbujący i są dostępne o różnych poziomach wchłaniania (nawet do 1800 ml). Pielucha anatomiczna wygląda jak duża wkładka, ale ma o wiele większą powierzchnię zabezpieczającą przed przepuszczaniem moczu (również kału). Można ją stosować razem ze specjalnymi elastycznymi majtkami, które zapewniają utrzymanie pieluchy anatomicznej na właściwym miejscu oraz zabezpieczają przed wydostawaniem się moczu na zewnątrz. Koszt jednej pieluchy wynosi ok. 1,3 – 1,8 zł.


Pieluchomajtki
– przeznaczone dla osób z bardzo dużym natężeniem NTM, z ograniczoną sprawnością fizyczną (leżących) lub takich, które mogą nieświadomie usunąć zwykłą pieluchę anatomiczną. Pieluchomajtki posiadają materiał absorbujący i są dostępne w różnych rozmiarach  i z różnym poziomem wchłaniania. Są one utrzymywane wokół bioder za pomocą taśmy i przylepców. Koszt jednej pieluchomajtki wynosi ok. 1,6 – 2,8 zł.


Majtki chłonne
są cieńsze niż pieluchy anatomiczne, czy pieluchomajtki, ale mają dużo większą chłonność (ponad 100 ml). Są to przewiewne majtki z przymocowanym w kroku wkładem chłonnym, bardzo wygodne w użyciu, bowiem zakłada się je jak zwykłą bieliznę. Do ich produkcji nie używa się folii, dlatego pozwalają one skórze oddychać. Koszt jednej sztuki produktu wynosi ok. 1 – 3,70 zł.


Podkłady i prześcieradła
– dostępne są w różnych rozmiarach. Stanowią zabezpieczenie przed zabrudzeniem prześcieradła lub materaca. Produkty te nie przepuszczają moczu na zewnątrz, ale również nie zatrzymują go w głębszych warstwach, przez co nie izolują od niego skóry.