REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Urologia

Definicja

Urologia jest dziedziną, której obszarem zainteresowań są schorzenia układu moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Podejmowane działania obejmują: profilaktykę, diagnostykę i leczenie, w tym leczenie chirurgiczne mężczyzn i kobiet.

Urologia onkologiczna

Pochodną odmianą urologii jest urologia onkologiczna, zwana także uroonkologią, która skupia się głównie na nowotworach układu moczowego i płciowego mężczyzn.

Lekarz urolog

Wśród wielu osób nadal panuje błędne przekonanie, iż do lekarza urologa powinni udawać się tylko mężczyźni. Nie da się ukryć, że dzieje się tak częściej niż w przypadku kobiet, co związane jest ze specyfiką układu moczowego i płciowego, które u panów mają ze sobą wiele wspólnych elementów. Urolog jest jednak odpowiedzialny za postępowanie w aspektach dotyczących chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn i chorób układu moczowego u kobiet. Nikogo nie powinien więc dziwić widok kobiety czekającej na wizytę pod gabinetem urologa.

U kobiet problemem może być jednak podjęcie decyzji, kto powinien je leczyć – urolog czy ginekolog? Konieczna jest tutaj wstępna ocena sytuacji i określenie podłoża problemu, które powinny zostać dokonane już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.

Jakie są kompetencje urologa?

Do kompetencji lekarza urologa należy:

Interdyscyplinarne zespoły specjalistów

Warto zaznaczyć, iż wiedza na temat nietrzymania moczu stale się zwiększa, w związku z czym wymagania wobec zajmujących się leczeniem tego schorzenia również są coraz większe. Ze względu na interdyscyplinarność problemu, nacisk zaczyna być kładziony na tworzenie specjalistycznych zespołów składających się z urologów i ginekologów (w przypadku kobiet), współpracujących z innymi specjalistami (m.in. neurologami, fizjoterapeutami, proktologami, dietetykami, psychologami czy psychiatrami).

Najpierw lekarz POZ

Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania specjalisty w zakresie nietrzymania moczu lub szerzej pojętej inkontynencji zawsze warto udać się najpierw do lekarza POZ, pielęgniarki POZ czy też położnej POZ. Po takiej wizycie możemy, w razie konieczności, otrzymać skierowanie na konsultację urologiczną. Warto wtedy, w pierwszej kolejności udać się z wizytą do urologa specjalizującego się urologii czynnościowej lub do placówki medycznej specjalizującej się w leczeniu zaburzeń kontynencji, w tym nietrzymania moczu, zatrudniającej urologów.

Skip to content