REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pielęgnacja skóry

U pacjentów z nietrzymaniem moczu i/lub kału bardzo trudno ochronić skórę przed maceracją i podrażnieniem wywołanym zbyt długim kontaktem z moczem/kałem, prowadzącym do wystąpienia stanów zapalnych. Skóra objęta stanem zapalnym jest czerwona, podrażniona i bolesna, a chorzy odczuwają przykry świąd.

Co jest ważne?

Przy doborze preparatów pielęgnacyjnych, konieczne jest częste sprawdzanie stanu skóry pod kątem wystąpienia reakcji alergicznych. Przy bardzo bogatej ofercie rynkowej zaleca się stosowanie zasady:

Łagodne środki do pielęgnacji skóry wrażliwej, narażonej na częsty kontakt z moczem i/lub kałem, należy nabywać w aptekach lub sklepach medycznych. Powinny mieć właściwości nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające.

Tego samego należy oczekiwać od kremu ochronnego, powinien on łagodzić objawy stanu zapalnego, natłuszczać i chronić skórę przed drażniącym działaniem moczu/kału. Tak więc należy stosować preparaty hypoalergiczne, które oczyszczają i jednocześnie pozostawiają na skórze cienką warstwę ochronną.

Specjaliści zalecają preparaty oparte na środkach naturalnego, najczęściej roślinnego pochodzenia. Możliwość kupienia gotowych preparatów do mycia i pielęgnacji osłabionej lub podrażnionej skóry zdecydowanie ułatwia proces pielęgnowania.

Kryteria doboru środków do pielęgnacji skóry

Kryteria optymalnego wyboru preparatów pielęgnacyjnych:

  1. Wielofunkcyjność środków i produktów pielęgnacyjnych – jednoczesne mycie, pielęgnowanie i ochrona.
  2. Łatwość wykonania czynności higienicznych.
  3. Ograniczenie czasu trwania czynności higienicznych i ograniczenie dyskomfortu pacjenta poprzez umożliwienie mu wykonania czynności samodzielnie.
  4. Możliwość zakupu preparatów myjących, pielęgnacyjnych i ochronnych z jednej serii, w celu uniknięcia szkodliwych interakcji powodujących ryzyko podrażnień.
  5. Neutralność i hipoalergiczność – przy wyborze preparatów pielęgnacyjnych należy uwzględnić ich pH, powinno być neutralne dla skóry (lekko kwaśne pH 5-5,5), nienaruszające naturalnej warstwy ochronnej skóry.
  6. Brak w składzie barwników, substancji zapachowych, SLS, parabenów lub pochodnych formaldehydu.
  7. Możliwie mała zawartość składnika czynnego w preparacie – ryzyko alergii skóry zostaje zminimalizowane.

Systematyka preparatów pielęgnacyjnych i ochronnych zalecanych w nietrzymaniu moczu / nietrzymaniu kału

L.P. RODZAJ ŚRODKA / PREPARATU FUNCJA WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWE
1.Kremy pielęgnacyjne i ochronneNawilżanie i zabezpieczanie zagrożonych partii skóry przed działaniem czynników drażniących zawartych w moczu i kale. Łagodzenie problemów skórnych gdy wystąpiły.Pozostawiają na skórze warstwę ochronną – długotrwały efekt. Różnią się z uwagi na skład oraz konsystencję, substancje czynne w nich zawarte to m.in. gliceryna (działanie ochronne przed substancjami drażniącymi),D-pantenol oraz ekstrakt z rumianku (nawilżanie),biokompleks lniany (działanie odżywcze, kojące i łagodzące podrażnienia),arginina (nawilżanie i szybsza regeneracja naskórka, ochrona przed powstaniem stanów zapalnych).
2.Balsamy pielęgnacyjneNawilżanie, uelastycznianie skóry, łagodzenie podrażnień.Prostokątne ściereczki z miękkiej włókniny. Szczególnie polecane do stosowania w placówkach medycznych. Wygodne w oczyszczaniu wrażliwych okolic ciała.
Niektóre z nich są obustronnie pokryte dermatologicznym żelem z dodatkiem aloesu oraz rumianku co wzmacnia efekt nawilżenia skóry po myciu.
3.Lotion, mleczko do ciałaNawilżanie i zmiękczanie skóry.Płyn do pielęgnacji skóry wzbogacony wyciągiem z produktów roślinnych. Lekki witaminizowany preparat o neutralnym pH.
4.Żele pielęgnacyjneNawilżanie i zmiękczanie, łagodzenie podrażnień skóry.Preparat pielęgnacyjny o konsystencji galaretowatej zawierający leczące lub łagodzące środki pochodzenia roślinnego np. prowitaminę B5, wyciąg z aloesu. Głęboko nawilża i przyspiesza regenerację podrażnionej skóry.
5.Oliwka do pielęgnacji całego ciałaNatłuszczanie, nawilżanie skóry i zmiękczanie (wygładzanie skóry).Oliwka do ciała jest bardzo popularnym preparatem służącym do codziennej pielęgnacji skóry. Jej specyficzne właściwości sprawiają, że stosuje się ją między innymi zamiast balsamu. Może to być oliwka przeznaczona dla osób starszych.
Systematyka preparatów pielęgnacyjnych i ochronnych zalecanych w NTM/NTK.
Źródło: Rekomendacje Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w zakresie postępowania w zaburzeniach kontynencji – część I: nietrzymanie moczu.

Specjalistyczne produkty do pielęgnacji i ochrony skóry pacjenta z nietrzymaniem moczu i/lub kału są całkowicie wyłączone z refundacji w Polsce.

Opracowane na postawie:
Rekomendacje Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w zakresie postępowania w zaburzeniach kontynencji - część I: nietrzymanie moczu, Warszawa 2017.
Skip to content