REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Dietetyka

Definicja

Dietetyka jest dziedziną, która zajmuje się zasadami żywienia człowieka chorego jak i również zdrowego, psychologią żywieniową a także zapobieganiem chorobom zależnym od żywienia.

Kim jest dietetyk?

Dietetyk to wykwalifikowany specjalista ochrony zdrowia, który posiada szeroką wiedzę w zakresie żywienia człowieka. Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę chorób dietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowe w różnych stanach chorobowych.

Pacjent z NTM w gabinecie dietetyka

Dobrym rozwiązaniem dla pacjenta z NTM może okazać się wizyta u dietetyka. Specjalista może doradzić, jakich dokonać zmian w sposobie odżywiania, aby było ono mniej uciążliwe i mniej drażniące dla układu moczowego.

Warto również pamiętać, że jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu jest otyłość brzuszna. W przypadku otyłości konieczne jest skupienie się na odczuciu sytości pacjenta i spożywaniu przez niego pełnowartościowych posiłków bogatych w witaminy i składniki mineralne. Ważnym elementem jest m.in. błonnik, który jest dobrym wypełniaczem a także zapobiega zaparciom. Warzywa i owoce oprócz błonnika będą zawierać witaminę C, która jest potrzebna do wytwarzania kolagenu, ma znaczenie dla utrzymania struktur układu moczowo-płciowego w obrębie miednicy. Otyli pacjenci z NTM powinni również zrezygnować z napojów z kofeiną oraz wszystkich innych, które pobudzają organizm do diurezy.

Zmniejszenie nadmiernej masy ciała może wpłynąć na redukcję objawów nietrzymania moczu niezależnie od wieku pacjenta.

Jakie są kompetencje dietetyka?

Do kompetencji dietetyka należy:

Diagnoza to podstawa

Trafnie postawiona diagnoza umożliwia zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Klinicyści zgodnie przyznają, że pacjenci z NTM  powinni być objęci kompleksową opieką zespołu specjalistów – nie tylko ginekologa i urologa, ale również, w zależności od potrzeb, endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, psychiatry czy właśnie dietetyka.

Skip to content