REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zmiana projektu rozporządzenia dot. opieki długoterminowej – ekspresowe konsultacje

23 listopada Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dn. 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (jedno z rozporządzeń tzw. „ustawy koszykowej”).

Termin zgłaszania uwag wynosi 4 dni i upływa 27 listopada.

– Projektowane zmiany uwzględniają zgłoszone przez prezesa NFZ propozycje oraz inne regulacje uzgodnione w trybie konsultacji roboczych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W projekcie (zgodnie z rekomendacją OATM z dn. 17 listopada 2009 r.) wykreślono dodatkowe warunki realizacji świadczenia, takie jak: ponad 14-dniowy kropelkowy wlew dożylny, czy karmienie przez zatokę itp. Obecnie jedynym warunkiem realizacji świadczenia „pielęgniarska opieka długoterminowa” jest ocena pacjenta w skali Bartel (40 punktów lub mniej).

Od 1 stycznia 2010 roku zlikwidowane zostaną świadczenia pielęgniarskie finansowane w formie zadaniowej, adresowanej m.in. do podopiecznych DPS-ów. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu w projektowanej regulacji wprowadza się zmiany mające na celu zwiększenie dostępności do świadczenia pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami jednocześnie pielęgniarka może opiekować się nie więcej niż 6 pacjentami przebywającymi pod różnymi adresami i nie więcej niż 12 przebywającymi pod tym samym adresem. Liczba świadczeniobiorców przebywających pod tym samym adresem przypadających na jedną pielęgniarkę została więc zwiększona.

Pielęgniarki nie są zadowolone z propozycji tego projektu. Na portalu internetowym pielęgniarki.info.pl możemy znaleźć liczne komentarze krytykujące projekt. Pielęgniarki negatywnie oceniają likwidację zadaniowego systemu finansowania, a także zwiększenie liczby chorych pod jednym dachem – w tzw. „zadaniówce” ich liczba wynosiła 8. Dodatkowo byli to pacjenci do 60 punktów w skali Bartel, czyli ich stan zdrowia był mniej ciężki. Pielęgniarki pytają o praktyczny aspekt realizacji swoich zadań – np. w jaki sposób jednocześnie mają zapewnić właściwą opiekę 12 pacjentom, którzy wymagają karmienia, skoro są oni porozmieszczani pod różnych oddziałach, a wszystkie posiłki wydawane są w tym samym czasie.

Do pobrania: Projekt rozporządzenia.

Skip to content