REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

W Parlamencie Europejskim rozmawiano o problemach z układem moczowym przy nowotworach prostaty i pęcherza

W dniu 7 grudnia 2022 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się wspólne spotkanie poświęcone problemom z układem moczowym osób żyjących z rakiem prostaty i pęcherza moczowego.

Wydarzenie było wynikiem współpracy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (European Association of Urology, EAU), Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza Moczowego (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC) i Światowej Federacji ds. Nietrzymania Moczu i Problemów w Obrębie Dolnych Dróg Moczowych (World Federation of Incontinence and Pelvic Problems, WFIPP) wraz z kluczowymi partnerami.

Priorytetowe traktowanie raka prostaty

Podczas spotkania podkreślono znaczenie inwestycji i priorytetowego traktowania raka w UE. Przedstawiono również szereg propozycji w ramach europejskiego planu walki z rakiem, które będą odpowiadać na potrzeby obywateli i pacjentów w UE. Aktualizacja zaleceń dotyczących badań przesiewowych w kierunku raka objąć ma np. raka prostaty.

Eksperci przedstawili również wyniki przeprowadzonej wśród pacjentów ankiety EUPROMS, w ramach której zebrano wyniki od ponad 5 000 pacjentów z rakiem prostaty w całej Europie. Wyniki ankiety obejmowały problem nietrzymania moczu. Pacjenci z rakiem prostaty podzielili się również swoimi życiowymi doświadczeniami z wyzwaniami takimi jak dostępność do toalet publicznych i koszy sanitarnych w męskich toaletach.

Rak pęcherza i nietrzymanie moczu

Eksperci omówili również osobiste doświadczenia i ankiety pacjentów z rakiem pęcherza. Mówili też o zmaganiach ze znalezieniem odpowiednich produktów stosowanych w nietrzymaniu moczu. Mary Lynne Van Poelgeest-Pomfret z WFIPP przedstawiła perspektywę osób dotkniętych nietrzymaniem moczu i problemach w obrębie dolnych dróg moczowych. WFIPP angażuje się we współpracę z wieloma zainteresowanymi stronami, w tym profesjonalistami, naukowcami i przemysłem, w celu znalezienia zrównoważonych rozwiązań w zakresie nietrzymania moczu.

Claire Champeix (Eurocarers) przedstawiła z kolei powiązania między europejskim planem walki z rakiem a unijną strategią opieki, która jest niewiążącą, ale ambitną strategią obejmującą rolę nieformalnych opiekunów – nacisk zostanie położony na zachęca do jego pełnego wdrożenia przez państwa członkowskie UE.

Przedstawiono również strategiczne podejście do reagowania na wyzwania w ramach tematu leczenia, opieki i profilaktyki. Prof. Philip Van Kerrebroeck z EAU Policy Office podkreślił, że przy nietrzymaniu moczu nie jest wyzwaniem czysto medycznym, ale wymaga ogólnosystemowego podejścia we współpracy z wieloma zainteresowanymi stronami.

Temat zrównoważonej opieki w nietrzymaniu moczu został rozwinięty przez Tinnę Vaittinen, która jest zaangażowana w „PadProject” Uniwersytetu w Tampere. Inicjatywa ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z niezrównoważonym używaniem wkładek urologicznych, które nie odpowiadają potrzebom pacjentów i stanowią poważny problem dla środowiska pod względem odpadów z tworzyw sztucznych. Odpowiedzią musi być umieszczenie pacjenta w centrum z jednoczesnym uwzględnieniem wielostronnych i ogólnosystemowych zmian, które muszą mieć miejsce.

Zaktualizowane zalecenia Komisji

Przedstawiciel Komisji Europejskiej przedstawił z kolei zaktualizowane zalecenia Komisji dotyczące wczesnego wykrywania raka i włączenia w to właśnie raka prostaty. Zwrócił również uwagę na inne obszary Planu Walki z Rakiem, które będą ważne dla pacjentów, takie jak praca nad rozwiązaniem problemu nierówności, kompleksowe ośrodki onkologiczne, międzyspecjalistyczny program szkolenia w zakresie raka oraz inicjatywy wspierając osoby, które przeszły chorobę nowotworową.

Więcej informacji o spotkaniu: www.uroweb.org

Skip to content