REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Rozszerzone badania nerek, prostaty i pęcherza moczowego w województwie świętokrzyskim

40 tysięcy pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Program „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” zainicjował Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach wraz ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

W ramach programu osoby powyżej 45. roku życia będą mogły wykonać pomiar ciśnienia krwi, morfologię, analizę składu masy ciała, sprawdzić poziom glukozy, fosforu, potasu, sodu, czy kwasu moczowego. Będzie można również skorzystać z pogłębionej diagnostyki.

Warunki uczestnictwa w programie

Jeżeli pacjent zgłosi się do naszej jednostki, będzie mógł zadeklarować swój udział w programie. Wypełniając ankietę automatycznie znajdzie się w tym projekcie. To jest ścieżka dla osób indywidualnych, ale w programie mogą brać udział również przedsiębiorstwa. Mamy już chętne zakłady pracy, które zaprosiły nas do siebie. Tam będziemy przeprowadzać warsztaty edukacyjne i pracownicy będą mieli pobraną krew do badania oraz wypełnią ankietę – wyjaśnia Anna Mikołajczyk.

Z programu mogą również skorzystać pacjenci, którzy zgłoszą się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W przypadku jakichś problemów, podpowie do lekarza jakiej specjalności trzeba się zgłosić. Może skierować pacjenta do kardiologa, pulmonologa, laryngologa jak również na badania genetyczne.

W ramach projektu zakupiony zostanie również urobus, czyli mobilna klinika, w której będzie wykonywane badanie USG nerek i pęcherza moczowego. Panowie będą mogli również zbadać prostatę.

Badania prostaty, pęcherza i nerek

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że na nowotwory prostaty, pęcherza i nerek cierpi coraz więcej osób.

Urobus, wzorem cytomammobusu będzie jeździł po naszym województwie. Wykonywane będą w nim badania ultrasonograficzne zarówno prostaty, pęcherza moczowego, czy nerek, co zwiększy wczesną wykrywalność tych nowotworów – dodał prof. Stanisław Góźdź.

Program „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” umożliwia również rehabilitację osobom cierpiącym z powodu nietrzymania moczu. W ramach projektu, organizowane będą też działania informacyjno-edukacyjne w zakładach pracy.

Koszt programu to prawie 79 mln zł, z czego 71 mln to pieniądze z Unii Europejskiej, a 8 mln przekazał samorząd województwa świętokrzyskiego.

Projekt potrwa do połowy 2029 roku.

Źródło: Radio Kielce

Skip to content