REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Robot da Vinci operuje w Katowicach

Robot da Vinci od września jest dostępny dla pacjentów urologicznych szpitala im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach. Operacje, z jego wykorzystaniem, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpital jest jednym z pierwszych w województwie śląskim, w którym takie operacje urologiczne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwsza operacja w szpitalu w Katowicach, podczas której użyto tego nowoczesnego urządzenia, odbyła się 2 września. Zabieg przebiegł bez najmniejszych kłopotów. Operowany był 67-latek. 

Zabiegiem, który będzie wykonywany w katowickiej placówce z zastosowaniem robota da Vinci, jest prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie prostaty.

Korzyści dla pacjenta

Zastosowanie robota podczas operacji zmniejsza krwawienie, minimalizuje komplikacje, a także znacznie mniej obciąża organizm pacjenta i zapewnia szybszy powrót do pełnej sprawności.

Niższa jest także tzw. traumatyzacja tkanek, czyli ich uszkodzenia. Lekarze przypominają, że znacznie większy odsetek pacjentów po takiej operacji trzyma mocz oraz zachowuje funkcje seksualne.

Warsztaty w katowickim szpitalu

Prezes zarządu MED Holding SA zapowiada także, że placówka chce postawić na edukację w tym zakresie. 

– W naszych planach, które zaczęliśmy już realizować, jest stworzenie centrum szkoleniowego. Będzie ono polegało na przeprowadzaniu warsztatów – nie tylko w kwestii robotyki, ale również nowoczesnych technik laparoskopowych. Mamy stworzony już wstępny plan według którego lekarze obecnie pracujący w szpitalu, jak i lekarze z innych placówek, będą zaproszeni na takie warsztaty – podkreśla prof. Igal Mor. 

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content