REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Refundacja z automatu

W Ministerstwie Zdrowia rozpoczyna pracę zespół, którego zadaniem jest stworzenie nowej funkcjonalności w lekarskich aplikacjach gabinetowych. Pozwoli ona z  automatu zaciągnąć do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał do pracy zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego. Będzie on automatycznie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku.

Obecnie to lekarz na podstawie takich informacji jak wiek pacjenta i rodzaj schorzenia określa poziom refundacji w wypisywanej recepcie. Powołanie zespołu w MZ jest reakcją resortu na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. MZ chce w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia, że pacjent musi wrócić do lekarza.  Taka funkcjonalność pomoże także ograniczyć biurokrację.

Powołany zespół zajmie się w pierwszej kolejności zebraniem międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w kwestii refundacji leków. Wskaże także listy leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji, opracuje zasady działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.

Poza reprezentantami ministra zdrowia, w skład Zespołu wejdą przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego oraz Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.

Źródło: Medexpress

Skip to content