REKLAMA
Ukraina, solidarność, jesteśmy solidarni, jesteśmy z Wami

Pierwsza implantacja neuromodulatora nerwów krzyżowych w woj. śląskim

Zabieg pierwszej implantacji neuromodulatora nerwów krzyżowych wykonał zespół lekarzy: lek. Wojciech Michalik (Szpital Urovita, Chorzów), dr n. med. Dariusz Szmydki (Szpital Urovita, Chorzów) oraz dr n. med. Mariusz Blewniewski (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika, Łódź).

Neuromodulacja nerwów krzyżowych

Neuromodulacja nerwów krzyżowych polega na implantacji pod kontrolą RTG i wywoływanych odruchów, specjalnych elektrod w okolicy nerwów krzyżowych na wysokości S3. W pierwszym etapie zabiegu implantuje się elektrody i podłącza je do zewnętrznego stymulatora. Pozwala w okresie około dwóch tygodni określić skuteczność stymulacji. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na stymulację zewnętrzną, w drugim etapie implantuje się w okolice pośladkową podskórny stymulator. Pacjent jest specjalnie szkolony w jego używaniu.

Efekty stosowania neuromodulacji nerwów krzyżowych są uzależnione od przyczyn wywołujących zaburzenia pracy pęcherza. Dwuetapowy sposób implantacji pozwala zastosować tę metodę u pacjentów pozytywne reagujących na stymulację nerwów krzyżowych.

Więcej na temat neuromodulacji w szpitalu Urovita: www.urovita.pl.

Skip to content