REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nie ma zgody na szukanie oszczędności w opiece długoterminowej

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zwróciła się z apelem do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek
o zwołanie posiedzenia połączonych komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Polityki Senioralnej dotyczącego przyszłości opieki długoterminowej w Polsce. Przedstawiciele Koalicji od wielu miesięcy zwracają uwagę, że opieka długoterminowa, w tym szczególnie opieka domowa, wymagają zdecydowanego wzmocnienia organizacyjnego i finansowego. Temu ma przecież służyć strategia deinstytucjonalizacji przygotowywana przez poszczególne resorty.

Deklaracje bez pokrycia

Tymczasem dzieje się zgoła odwrotnie. Kolejne działania instytucji państwowych zamiast wzmacniać opiekę długoterminową coraz bardziej w nią uderzają. Jaskrawym przykładem jest propozycja AOTMiT dotycząca redukcji taryf w domowej wentylacji mechanicznej, poparta stanowiskiem Rady ds. Taryfikacji. Na jej czele stoi prezes NFZ, co już samo w sobie budzi wątpliwości w zakresie obiektywizmu podczas wydawania opinii.

Sprawa zaszła już tak daleko, że nie można się jej biernie przyglądać. Opieka długoterminowa szybkimi krokami zmierza do unicestwienia, między innymi za sprawą radykalnych obniżek stawek w opiece domowej, co idzie w rażącej sprzeczności ze strategią deinstytucjonalizacji – mówi  prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” Magdalena Osińska-Kurzywilk i zwraca uwagę, że kolejnym „gwoździem do trumny” dla opieki długoterminowej są narastające problemy kadrowe. – Tak źle jeszcze nie było. Zmiany zasad kształcenia na kierunku „opiekun medyczny” doprowadziły do drastycznego spadku zainteresowania tym zawodem. Nowe kryteria zdecydowanie faworyzują szpitale, co bardzo odczuły zakłady opieki długoterminowej, w tym w szczególności Domy Opieki Społecznej. Podwyżka minimalnych stawek wynagrodzenia z 1 lipca 2021 roku nie objęła bowiem pracowników zatrudnionych w opiece społecznej. Pracujący tam opiekunowie masowo składają wymówienia i przenoszą się do placówek medycznych. Szpitale chętnie ich zatrudniają zadłużając się jeszcze bardziej. Tymczasem ZOL-e i DPS-y szukają pieniędzy, żeby ich zatrzymać, ale jakie mają szanse, skoro z resortów zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej nie płyną żadne zapowiedzi nowych podwyżek taryf – kończy Magdalena Osińska-Kurzywilk.(…)

Raport zaprzeczeń

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała na początku listopada raport dotyczący ustalenia taryf w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Obejmują one zespoły długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych nieinwazyjnie, finansowanych ze środków publicznych. 29 listopada pojawiło się też stanowisko Rady ds. Taryfikacji, które zarekomendowała propozycję obniżenia stawek nawet o 62 procent w stosunku do taryf z 2016 roku. Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” złożyła swoją krytyczną opinię. Wskazała, że nie widzi żadnych merytorycznych podstaw dla obniżenia wartości świadczeń domowej, nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

Sprzeciw Koalicji

Zwracaliśmy uwagę, że autorzy raportu podważają swoją własną wycenę taryf z roku 2016 pomimo,
że od tamtego czasu mamy do czynienia ze wzrostem wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek,  fizjoterapeutów i opiekunów medycznych, brakami kadrowymi wśród lekarzy, pielęgniarek i opiekunów medycznych gotowych do pracy w opiece długoterminowej, wzrostem kosztów transportu, który jest istotnym elementem realizacji świadczeń w warunkach domowych czy wreszcie wzrostem kosztów zakupu leków oraz wyrobów medycznych
– wymienia Magdalena Osińska-Kurzywilk. – Coraz częściej docierają do nas także zaostrzone głosy naszych członków, że raport powstał na zlecenie NFZ, który za wszelką cenę szuka oszczędności. Nic więc dziwnego, że podpisał się pod nim prezes Funduszu odpowiadający przecież za politykę finansową NFZ, więc choćby z tej racji nie może być obiektywny

Opinia Krzysztofa Łandy

Koalicja zwraca również uwagę na bardzo krytyczną opinię byłego wiceministra zdrowia w latach 2016-2017 Krzysztofa Łandy. „Biorąc pod uwagę istotne błędy i braki (…) nie można uznać raportu AOTMiT za wiarygodny i obiektywny. Nie powinien stanowić podstawy oceny wartościującej Prezesa Agencji oraz Rady Taryfikacji, a tym bardziej Ministra Zdrowia. Raport AOTMiT w sprawie ustalenia taryfy świadczeń wentylacji mechanicznej nie może stanowić podstawy ustalania cen bez jego poprawy i uzupełnienia. Przyjęcie przez Ministra Zdrowia taryf odpowiadających wynikom tego raportu wywoła poważne perturbacje na rynku. Odbiją się one negatywnie na zdrowiu i życiu pacjentów – taka decyzja bezwzględnie powinna być zaskarżona do sądu” – czytamy w opinii Krzysztofa Łandy.

Jaka przyszłość czeka opiekę długoterminową?

Zebrane w tej sprawie opinie wzmacniają wątpliwości członków Koalicji co do rzetelności raportu AOTMiT. Uderzają też bardzo mocno w wiarygodność Agencji i jej kolejnych wycen. Właśnie dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” wystąpiła do Marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia połączonych komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Polityki Senioralnej dotyczącego nowych zagrożeń dla przyszłości opieki długoterminowej w Polsce.

Konsekwentnie podtrzymujemy, że przyszłość opieki długoterminowej powinna być wyjęta z bieżących sporów. Powinna stanowić jeden z priorytetów polityki społecznej i zdrowotnej obecnego oraz kolejnych rządów. Z przykrością zauważamy brak jakichkolwiek inicjatyw politycznych zapowiadających reformę systemu opieki długoterminowej. Mimo szerokiego konsensusu, że zmiany są niezbędne, by sprostać m.in. gwałtownie pogarszającej się sytuacji demograficznej w Polsce. Dlatego oczekujemy, że podczas takiego posiedzenia uzyskamy wyjaśnienia od poszczególnych ministrów oraz prezesa AOTMiT i prezesa NFZ czemu mają służyć tak niebezpieczne dla przyszłości opieki długoterminowej w Polsce decyzje i rekomendacje. – kończy Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Źródło: materiały prasowe Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”

Skip to content