REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Mosznowładcy w Bytomiu – bezpłatne badania przesiewowe dla mężczyzn

Ruszyła kolejna edycja kampanii Mosznowładcy, która w tym roku w Bytomiu potrwa aż dwa miesiące. W ramach akcji panowie przed 40. rokiem życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder dzięki bezbolesnemu badaniu USG, zaś pozostali skontrolują, czy poziom markera nowotworowego prostaty (PSA) jest u nich w normie.

Podczas tej edycji do badań po raz pierwszy wykorzystany zostanie podwójny gabinet. Dzięki niemu usprawniony zostanie przebieg badań i znacząco zmniejszy się czas oczekiwania w kolejce. Jest to odpowiedź na rosnącą popularność akcji. Dzięki rozbudowie mobilnej infrastruktury z badań może skorzystać nawet 500 osób dziennie.

Podczas poprzedniego wydarzenia, które odbyło się w Bydgoszczy, przeprowadzono łącznie 311 badań, z czego 223 samych badań USG. Wykryto 1 przypadek guza jąder. Wykonano również 106 testów PSA, z których 3 wykazały podwyższony poziom markerów nowotworowych. Wszyscy panowie otrzymali instrukcje, co robić dalej.

Dla wszystkich, którym męskie zdrowie nie jest obojętne

Badania USG są bezbolesne i nieinwazyjne, a w ramach kampanii Mosznowładcy będą z nich mogli skorzystać wszyscy mężczyźni między 18. a 40. rokiem życia. Dla mężczyzn po 40 r. ż. przeznaczone są jakościowe testy poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty z kropli krwi. Na badania nie są prowadzone zapisy, decyduje kolejność przybycia. Zarówno badania USG, jak i przesiewowe testy poziomu PSA trwają jedynie kilka minut.

Wsparcie technologiczne do badań ponownie zapewniają firmy Profimedical i Hydrex. Po raz siódmy w akcji bierze udział także Nationale-Nederlanden. W gronie partnerów akcji ponownie znalazły się także firmy Bayer i BNP Paribas.

Badania i edukacja

Na raka jądra zapada w Polsce 2 tys. mężczyzn rocznie, a na raka prostaty ponad 15 tys. To obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn.

Edukacja społeczna wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Panuje też popularny mit, że młodych osób problem raka nie dotyczy – tymczasem grupą wiekową, w której ryzyko zapadnięcia na raka jądra jest najwyższe, są mężczyźni w wieku 14-35 lat. Przez swoje działania – masowe badania w kolejnych miastach, jak i akcje w mediach – Fundacja Kapitan Światełko stara się oswoić ten temat i zachęcić panów do dbania o siebie.

Regulamin korzystania z badań dostępny jest na stronie akcji www.mosznowladcy.pl.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

Realizowane przez Fundację Kapitan Światełko. Podwójny gabinet.

10.01 – Wrocław, Galeria Dominikańska

10.08 – Gdańsk, Galeria Metropolia

10.15 – Bydgoszcz, Focus

10.22 – Bytom, Plejada

11.05 – Warszawa, Promenada

11.12 – Kraków, Galeria Bronowice

11.18-19 – Poznań, MTP

11.26 – Katowice, Galeria Katowicka

WYDARZENIA WSPIERAJĄCE:

Realizowane przez lokalnych partnerów Fundacji Kapitan Światełko. Pojedynczy gabinet.

10.29 – Zielona Góra, Focus

11.05 – Gorzów Wielkopolski, NovaPark

11.12 – Koszalin, Forum

11.19 – Szczecin, Galaxy

Źródło: www.mosznowladcy.pl oraz Medicalpress

Skip to content