REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Leczenie radiofarmaceutyczne – potencjalna metoda zwalczania raka prostaty

Pojawił się nowy, potencjalny sposób leczenia raka prostaty. Jest ukierunkowany na specyficzny dla prostaty antygen błonowy. Wyniki najnowszych badań naukowców z Osaka University oraz uniwersytetu w Düsseldorfie dotyczące leczenia radiofarmaceutycznego w tym kierunku są bardzo obiecujące.

Leczenie raka prostaty

Tradycyjne leki przeciwnowotworowe działają nieselektywnie – szkodząc zarówno zdrowym, jak i zmienionym nowotworowo komórkom.  Od lat trwają badania nad lekami, które miałyby działanie bardziej selektywne.

Takim leczeniem ma być na przykład teranostyka. Polega ona na znajdowaniu komórek nowotworowych w dowolnym miejscu ciała i dostarczaniu ukierunkowanego promieniowania w celu ich zabicia za pomocą leków zawierających izotopy radioaktywne (radiofarmaceutyków).

Przykładem mogą być wyniki najnowszych badań naukowców z Osaka University oraz uniwersytetu w Düsseldorfie. Opracowali oni leczenie radiofarmaceutyczne ukierunkowane jest na antygen błonowy specyficzny dla prostaty (PSMA) – białko obficie występujące na powierzchni komórek raka prostaty. Jak wykazały eksperymenty na myszach, taka terapia może skutecznie zmniejszać guzy prostaty.

Promieniowanie w leczeniu raka prostaty

Lepsze wyniki dają terapie wykorzystujące promieniowanie beta (β) oraz alfa (α), przy czym promieniowanie alfa ze względu na małą przenikliwość pozwala działać bardziej selektywnie niż beta.

– Wykazano, że β-terapie, które są ukierunkowane konkretnie na te przerzuty i dostarczają promieniowanie bezpośrednio do nich, takie jak leczenie ukierunkowane na [Lu-177]PSMA, znacznie wydłużają całkowite przeżycie w porównaniu z samym standardowym leczeniem – wyjaśnia pierwszy autor badania  Tadashi Watabe. – Niektórzy pacjenci są oporni na β-terapię, a α-terapia z użyciem aktynu (Ac-225) jest uważana za bardzo skuteczną. Jednak produkcja Ac-225 jest ograniczona faktem, że musi on być produkowany w specjalnych akceleratorach z wykorzystaniem rzadkich i kosztownych materiałów.

Aby opracować lepszą opcję, naukowcy zbadali skuteczność promieniotwórczego radioizotopu pierwiastka zwanego astatem ([211At]). Można łatwo wyprodukować za pomocą akceleratora, wykorzystującego bardziej dostępne materiały.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content