REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Gorzowski szpital jako trzeci w kraju będzie leczył raka brachyterapią

W gorzowskim szpitalu chorzy mogą się leczyć za pomocą brachyterapii z wszczepieniem implantów stałych. To trzeci ośrodek w kraju, który oferuje taką terapię pacjentom z rakiem prostaty. Metoda pozwala uporać się z rakiem dzięki jednemu zabiegowi.

Implanty stałe i brachyterapia

Brachyterapia przy pomocy implantów stałych umożliwia bezpieczne podanie wysokiej dawki promieniowania (rozłożonej w czasie) w obszarze prostaty. Oszczędza ona jednocześnie zdrowe tkanki sąsiadujące, co wpływa na spadek ryzyka powikłań.

Zabieg polega na wprowadzeniu w obręb stercza pasków z biodegradowalnego tworzywa z mikroźródłami materiału radioaktywnego (Jod 125).  Liczbę źródeł i rozkład dawki promieniowania planuje dla każdego chorego system komputerowy.

– Sam zabieg wszczepienia implantu trwa ok. dwóch godzin. Co ważne, terapia, choć wysoce skuteczna, nie zamyka drogi do ewentualnego  leczenia operacyjnego lub ponownej radioterapii w przypadku ewentualnego nawrotu miejscowego choroby – podkreśla dr Norbert Piotrkowicz.

Technika ta pozwala chorym na szybszy powrót do normalnego stylu życia i do pracy. Obserwuje się też mniej powikłań takich jak kłopoty z utrzymaniem moczu czy impotencja.

Metoda ta jest skierowana do mężczyzn z rakiem prostaty z grupy niskiego i pośredniego ryzyka nawrotu choroby.

Kwalifikacje do leczenia prowadzone są w Poradni Radioterapii WSzW w Gorzowie Wlkp. przy ul. Dekerta 1. Nie jest niezbędne skierowanie. Leczenie jest objęte refundacją NFZ.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content