Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Badania PSA zmniejszają ryzyko zgonu na raka prostaty o 30 proc.
2019-02-06

Przesiewowe badania PSA zmniejszają liczbę zgonów z powodu raka prostaty o około 30 proc. - poinformował na swojej stronie internetowej Uniwersytet w Göteborgu.

Autorzy badań oparli się na danych dotyczących 20 tys. mężczyzn w wieku 50-64 lat, monitorowanych przez ponad 20 lat. Po 22 latach obserwacji około 300 mężczyzn zmarło na raka prostaty. Ryzyko było około 30 procent niższe dla tych panów, którzy przechodzili badania przesiewowe.

Stężenie PSA przy pierwszym badaniu przesiewowym ma istotny wpływ na przyszłe wyniki leczenia raka, co można wykorzystać do oszacowania ryzyka. Także u u mężczyzn z dysfunkcją oddawania moczu, ryzyko raka prostaty było niższe niż u osób bezobjawowych w badaniu.

Wniosku z badania wskazują, by jeszcze bardziej zmniejszyć śmiertelność z powodu raka gruczołu krokowego, należy zoptymalizować wiek, w którym mężczyźni dołączają do przyszłego programu badań przesiewowych i skierować na badania kontrolne mężczyzn po ukończeniu 70. roku życia.

Więcej: www.wyborcza.pl