Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Dodatkowe białka wyzwalają rozwój komórek raka prostaty
2019-01-11

Do takiego wniosku doszli naukowcy z National Eye Institute i Maine Medical Center Research Institute w Scarborough oraz kierująca zespołem prof. Berna Uygur z Institute of Child Health and Human Development (NICHD) należącego do National Institutes of Health (NIH).

Według badaczy, którzy wyhodowali ludzkie komórki raka gruczołu krokowego w naczyniach laboratoryjnych wraz z ludzkimi komórkami mięśni gładkich otaczających gruczoł krokowy i mięśnia poprzecznego zwieracza cewki moczowej u podstawy gruczołu krokowego - bliskość komórek mięśniowych może sprawić, że komórki raka prostaty będą częściej atakowały pobliskie tkanki i rozprzestrzenią się na inne narządy.

W przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców badaniu naukowym, którego wyniki opublikowano w "Molecular Cancer Research", komórki mięśniowe wydzielały interleukiny 4 i 13, białka, które stymulowały komórki nowotworowe do produkcji dwóch dodatkowych białek - aneksyny A5 i syncytiny 1. Te dwa dodatkowe białka wyzwalały proces łączenia się kilku komórek nowotworowych w jedną. Testy pokazały, że takie połączone komórki rozwinęły cechy bardziej złośliwych, silniej atakujących otaczające tkanki i mających zdolność szybszego rozprzestrzeniania się na inne części ciała.

Naukowcy zauważają, że leki hamujące aneksynę A5 i syncytynę 1 mogłyby zostać zbadane pod kątem ich potencjału w leczeniu raka prostaty.
Według National Cancer Institute u około 11,2 proc. mężczyzn w Stanach Zjednoczonych w pewnym momencie ich życia zostanie zdiagnozowany rak prostaty.

Źródło: www.pulsmedycyny.pl