Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Rozmawiajmy o nietrzymaniu moczu
2018-11-15

Prawie połowa kobiet powyżej 50. roku życia cierpi na nietrzymanie moczu, ale większość z nich nie ma odwagi, by porozmawiać o tym z lekarzem.

Większość z nich twierdzi, że radzą sobie z problemem używając specjalnych wkładek lub bielizny. Tylko 38 procent z nich przyznało się do wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla.
Wyniki najnowszych badań pokazują, że 43 procent kobiet w wieku 50 i 60 oraz 51 procent w wieku 65 lat i starszych odnotowuje wycieki moczu.

Naukowcy z Michigan Medicine z University of Michigan, którzy przeprowadzili ankietę, podkreślają, że jej wyniki wskazują, iż większość kobiet wydaje się wierzyć, że nietrzymanie moczu jest normalną częścią procesu starzenia i że nie wiedzą, że proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy mogą znacznie zmniejszyć problem. Wyniki pochodzą z badania National Pond na temat zdrowego starzenia, w którym omówiono najważniejsze problemy zdrowotne w USA u dorosłych osób w wieku powyżej 50 r.ż. Ankieta obejmowała ponad 1000 kobiet w wieku od 50 do 80 lat i została przeprowadzona przez University of Michigan Institute for Healthcare Policy and Innovation. Spośród kobiet, które twierdziły, że doświadczają inkontynencji, 41 procent stwierdziło, że jest to poważny problem lub znaczący problem. Jedna trzecia z nich przyznała się, że każdego dnia miewa epizod nietrzymania moczu, a prawie połowa martwiła się, że problem będzie się nasilał wraz z wiekiem. Naukowcy odnotowali także, że najczęstszymi, bo aż u 79 procent badanych, wyzwalaczami wycieku moczu był kaszel lub kichanie.

"Ostatnią rzeczą, którą powinny robić starsze kobiety, jest unikanie ćwiczeń lub rezygnacja z innych interesujących zajęć" - powiedział dr Preeti Malani, lekarz nadzorujący ankietę i profesor chorób wewnętrznych w U-M Medical School.

Naukowcy spytali w ankiecie co kobiety robią, aby poradzić sobie z nietrzymaniem moczu. Prawie 60 procent stwierdziło, że używa specjalnych podkładek lub bielizny, 16 procent odpowiedziało, że zmniejszyło ilość wypijanych płynów, a 15 procent poinformowało, że kupuje ubrania, kryjące tego typu wpadki. Zespół badaczy był zaskoczony faktem, iż tylko 38 procent kobiet wykonuje ćwiczenia mięśni Kegla.

"To zaskakujące i przygnębiające, że tak wiele kobiet wydaje się wierzyć, że nietrzymanie moczu jest normalną częścią starzenia się, ponieważ tak nie jest" - powiedziała dr Alison Bryant, wiceprezes ds. Badań AARP, która sponsorowała sondaż. "Wiele kobiet niepotrzebnie ogranicza przez to swoją codzienną aktywność i nie cieszy się pełnią życia z powodu nietrzymania moczu, co przecież często można leczyć."

Większość badanych kobiet poinformowała, że nie rozmawiała z lekarzem na temat nietrzymania moczu. 22 procent z nich stwierdziło, że nie rozmawiało o tym ze swoim lekarzem, ponieważ nie uważały nietrzymania moczu za problem zdrowotny.

"Nietrzymanie moczu jest częstym schorzeniem, którego nie można rutynowo kontrolować w podstawowej opiece zdrowotnej, ale ma ono wpływ na jakość życia i zdrowie kobiety i zwykle można je leczyć" - powiedział dr Swenson. "Nie jest nieodłączną częścia procesu starzenia się i nie wolno tej dolegliwości lekceważyć".

Źródło: www.dailymail.co.uk
REKLAMA