Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Maj miesiącem profilaktyki raka pęcherza moczowego
2018-05-16

44 organizacje chorych na nowotwory skupione w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz osoby publiczne, ambasadorowie kampanii przypominają w tym miesiącu o profilaktyce raka pęcherza moczowego.

Rak pęcherza moczowego - mówi Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia UroConti - to zapomniany nowotwór, jakby nie istniał. Niewiele się o nim mówi, niewielka jest na jego temat wiedza wśród ogółu. Może dlatego, że dotyczy przede wszystkim osób w wieku podeszłym, które w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym, także z powodu tej choroby.

Ambasadorka #KampaniiWczesneWykrycieToŻycie piosenkarka gospel Ewa Uryga dodaje - Rak pęcherza moczowego jest w naszej świadomości wstydliwym nowotworem, kojarzy się bowiem z intymną, fizjologiczną sferą życia człowieka. Dlatego media nie chętnie poruszają ten temat, a przecież co roku stwierdza się około 7000 nowych zachorowań na ten nowotwór, więc trzeba mówić o jego profilaktyce.

Maj - miesiąc świadomości raka pęcherza moczowego - jest okazją do tego, aby przełamać tabu związane z tym nowotworem. Wskazać czynniki ryzyka zwiększające zachorowalności na raka pęcherza moczowego takie jak: palenie tytoniu i kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi w miejscu pracy. Trzeba też przypomnieć, że objawem, który jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku raka pęcherza moczowego jest krwiomocz, czasami niewidoczny i wykrywany dopiero na podstawie badania moczu. Nie zapominajmy też o profilaktycznym wykonaniu raz w roku USG jamy brzusznej, które umożliwia w wielu przypadkach wczesne wykrycie nie tylko rak pęcherza moczowego, ale i nowotworów innych narządów obszaru jamy brzusznej.
Poświęćmy szczególną uwagę osobom, u których wykonano usunięcie pęcherza moczowego i wyłoniono urostomię. Potrzebują one wsparcia psychicznego. Jest to zadanie dla organizacji zajmujących się pacjentami ze stomią, nowotworami układu moczowego, pomocą psychoonkologiczną.

Rak pęcherza to w świadomości społecznej wstydliwy nowotwór staruszków - mówi Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych - mamy na jego temat do odrobienia ważną lekcję. Mówiąc my, myślę o lekarzach, mediach, organizacjach pacjentów i decydentach, którzy powinni zapewnić pacjentom z tym nowotworem dostęp do leczenia na poziomie europejskich standardów. O raku pęcherza moczowego trzeba zacząć mówić publicznie, przypominać, że co roku umiera w Polsce z jego powodu 3500 osób. Trzeba też nagłaśniać potrzebę profilaktyki, zwłaszcza w związku z kampaniami antynikotynowymi. Im więcej młodych osób nie zacznie palić lub rzuci ten nałóg, tym niej będziemy mieli pacjentów z rakiem pęcherza moczowego.

Źródło: www.medexpress.pl
REKLAMA