Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Nie dla profilaktyki NTM w Legionowie
2018-05-10

Prezes AOTMiT już drugi raz negatywnie zaopiniował program polityki zdrowotnej pn. "Profilaktyka nietrzymania moczu (NTM) dla mieszkanek gminy w miejskiej Legionowo wieku 50 plus".

Negatywna opinia Prezesa Agencji została wydana na podstawie stwierdzenia braku istotnych elementów programu i informacji szczegółowych, które pozwoliłyby w pełni zweryfikować zaplanowane działania, pomimo, że zaplanowana interwencja z zakresu ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy (PFMT) w populacji kobiet z NTM jest zgodna z rekomendacjami.

Zaproponowane w projekcie cele programowe, wg Prezesa AOTMiT, nie zostały sformułowane poprawnie. Cele programowe, zgodnie z zasadą SMART, powinny być sprecyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne i zaplanowane w czasie. Mierniki efektywności również nie zostały opracowane poprawnie i niespełniają swojej funkcji umożliwiającej ocenę skutków programu.

Programem planuje się objąć niecały 1% populacji docelowej, co sprawia że efekty podejmowanych działań nie będą widoczne w ujęciu populacyjnym. W projekcie nie sprecyzowano kryteriów kwalifikacji do programu. Nie wiadomo na jakiej podstawie uczestniczki mogą być kierowane do zaplanowanych działań. Brakuje wskazania, czy każdy rodzaj NMT będzie kwalifikował do udziału. Zasadne jest zaplanowanie kwalifikacji lekarskiej, w trakcie której lekarz oceni stan pacjentki oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania lekarskie. Zaplanowana interwencja jest zgodna z wytycznymi.

Ważnym elementem programów polityki zdrowotnej jest edukacja zdrowotna, która nie została uwzględniona w przedmiotowym programie. Program zakłada małą liczbę uczestniczek, w stosunku do całej populacji docelowej, co dodatkowo uzasadnia wprowadzenie kwalifikacji do programu, która pozwoli skierować działania do osób najbardziej potrzebujących. Monitorowanie i ewaluacja nie zostały zaplanowane poprawnie. Budżet nie zawiera kosztów akcji informacyjnej.

Więcej: www.bipold.aotm.gov.pl
REKLAMA