Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Większe nakłady na zdrowie dzięki porozumieniu MZ z rezydentami
2018-02-09

Ministerstwo Zdrowia, wypracowało porozumienie z rezydentami podczas spotkania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z Porozumieniem Rezydentów OZZL w czwartek (8 lutego). Efektem rozmów jest m.in. przyspieszenie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.

- Już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad 2 miliardy złotych więcej na opiekę. To już pewność. W sumie w kolejnych latach system ochrony zdrowia zyska ok. 16 miliardów złotych - wyliczał Biliński.
Ocenił, że najważniejszym punktem porozumienia jest właśnie przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PBK w 2024. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taki poziom finansowania miał być osiągnięty w 2025 r.

Minister Zdrowia ma maksymalnie w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie porozumienia przedłożyć Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zagwarantuje ten wzrost finansowania. W 2018 r. wysokość środków ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB; w 2019 - 4,86 proc. PKB; w 2020 - 5,03 proc.; w 2021 r. - 5,30 proc. PKB; w 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,80 proc. PKB.

Mamy nadzieję - skomentowała Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti, iż pacjenci z NTM odczują również ten wzrost np. w urealnieniu limitu cenowego na środki absorpcyjne, który po zwiększeniu limitu ilościowego z 60 na 90 sz. miesięcznie został pozostawiony na żenująco niskim poziomie.

Porozumienie przewiduje, że od 1 lipca tego roku wynagrodzenie zasadnicze wszystkich lekarzy rezydentów wyniesie 4 tys. zł brutto lub 4,7 tys. zł brutto, jeśli odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Od trzeciego roku szkolenia specjalizacyjnego wynagrodzenia te zwiększą się odpowiednio o 500 lub 600 zł. W porozumieniu zastrzeżono, że rezydenci zachowają swoje dotychczasowe wynagrodzenie, jeśli zapisy porozumienia mogłyby je obniżyć.

"W celu zachęcenia lekarzy do pracy w kraju po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego" rezydenci otrzymają dodatkowe 600 zł lub 700 zł (w zależności od tego, czy odbywają szkolenie w dziedzinach priorytetowych, czy nie) pod warunkiem, że zobowiążą się do przepracowania w Polsce łącznie dwóch z pięciu lat przypadających bezpośrednio po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego.

- Nie rezygnujemy z marzeń. Naszym marzeniem docelowym, wstępnym jest 6,8 proc. PKB na zdrowie. Widząc jednak to, że możemy obecnie pracować w charakterze partnerów, chcemy do tych naszych marzeń dojść jak najszybciej. I mamy nadzieję, że jako partnerzy w porozumieniu, pełni dalej nadziei (...), osiągniemy to porozumienie jak najszybciej - powiedział wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
REKLAMA