Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Nowatorski zabieg gruczolaka stercza
2017-10-10

Radiolodzy i urolodzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi, przeprowadzili u pięciu osób nowatorską operację gruczolaka stercza.

Zabieg polega na tym, że do tętnicy wprowadzany jest cewnik, przez który lekarze podają materiał emboliczny. Są to małe kuleczki, które blokują dostęp krwi do rozrośniętego ponad miarę gruczołu. Dzięki ograniczonemu dostępowi krwi gruczoł się kurczy nawet o 30 proc. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent przestaje mieć problemy z oddawaniem moczu, może też cieszyć się sprawnością seksualną.

Embolizacji łagodnego przerostu gruczołu krokowego można dokonywać nawet u pacjentów obciążonych kardiologicznie, bo w przypadku tego zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Urolodzy podkreślają, że sukces nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca z radiologami zabiegowymi. To oni, czyli dr Maciej Czernik, dr Tomasz Szpotan i kierownik - dr Janusz Ścibór, przyszli do urologów z propozycją współpracy. Bo wprowadzenie cewnika i cały zabieg przeprowadzany jest z użyciem angiografu, który przez cały czas pokazuje na monitorze, gdzie znajduje się cewnik.

Metoda ma ponad 70 proc. skuteczności, a pacjenci odczuwają korzystną zmianę już po kilku dniach od zabiegu.


Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/serwis-onkologia/lodz-zoperowali-nowatorska-metoda-gruczolaka-stercza,177073,1013.html

 
REKLAMA