REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Wielkopolska: zamieszanie wokół opieki długoterminowej

Pielęgniarki, które do 28 lutego br. opiekowały się ponad 300 osobami w czterech Domach Pomocy Społecznej w rejonie Konina nie otrzymały kontraktu na ten rok na opiekę długoterminową. Podobna sytuacja miała miejsce niedawno w powiecie szamotulskim.

Pielęgniarki przegrały konkurs ofert ogłoszony przez Wielkopolski Oddział NFZ. Płatnik tłumaczy, że niektóre pielęgniarki nie dostały kontraktu ponieważ podały nieprawdziwe informacje np. wpisywały do wniosków sprzęt lub personel, którego nie posiadają. Pielęgniarki, które nie otrzymały kontraktu domagają się ogłoszenia nowego konkursu.

Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału NFZ uspokaja, że z opieką długoterminową nad pacjentami w województwie wielkopolskim nie powinno być problemu, również w Domach Pomocy Społecznej. – Podopieczni DPS korzystają z usług medycznych na takich samych zasadach, jak każdy ubezpieczony w NFZ – przypomina. Na opiekę długoterminową w Wielkopolsce przeznaczono ok.14,5 milionów zł.

Od 1 marca br. (kiedy przestała istnieć zadaniowa forma świadczenia opieki długoterminowej w podstawowej opiece zdrowotnej) w Wielkopolsce działa łącznie 90 podmiotów (45 nowych oraz 45 pielęgniarek, które kontynuują ubiegłoroczne kontrakty), z którymi NFZ ma podpisaną umowę na świadczenia pielęgniarskie w opiece długoterminowej. Dyrektorzy wielkopolskich DPS-ów otrzymali już listę podmiotów, które podpisały umowy z NFZ na świadczenie opieki długoterminowej

W Domach Pomocy Społecznej do opieki długoterminowej kwalifikowani są podopieczni, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w pełni samodzielne (uzyskały 40 punktów w skali Barthel). Opiekę nad nimi powinny sprawować pielęgniarki działające w ramach domowej opieki długoterminowej. Pozostali podopieczni DPS-ów, na podstawie złożonych deklaracji, są objęci opieką pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: GAZETA.PL / RYNEK ZDROWIA

Skip to content