REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ o dostępności zaopatrzenia pomocniczego wydawanego cyklicznie

Poniżej prezentujemy stanowisko Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dotyczące artykułu pt. „NFZ w Olsztynie ogranicza dostęp dla osób zaopatrujących się w środki pomocnicze”, który ukazał się na stronie www.ntm.pl w dn. 4.03.2011 r.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ nie zmienia obowiązujących przepisów i nie działa na niekorzyść pacjentów. W ramach prowadzonych postępowań na 2011 rok w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi świadczenia zostały zabezpieczone, a postępowania zakończone z dn. 5 listopada 2010 r. Pomimo tego okresowo otwieramy możliwość kontraktowania świadczeń, a informacje na ten temat ukazują się na naszej stronie internetowej.

Nie posiadamy wiedzy jak przedstawia się sytuacja zabezpieczenia świadczeń w tym rodzaju na terenie innych województw, ale w naszym regionie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie działanie firm zajmujących się zaopatrzeniem ogranicza się do dużych miast i to na ich terenie podmioty są zainteresowane dalszym rozszerzeniem działalności. Świadczeniodawcy nie wyrażają chęci otwierania nowych punktów w mniejszych miejscowościach, gdzie istnieje rzeczywista potrzeba ich uruchomienia i tym samym zwiększenia dostępności dla pacjentów. Na terenie powiatów gołdapskiego, szczycieńskiego, węgorzewskiego i nidzickiego nie mamy zakontraktowanego ani jednego punktu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, zaś niewielka liczba punktów dotyczy następujących miejscowości: Górowo Iławeckie, Pieniężno, Rybno, Iłowo-Osada, Gronowo, Młynary, Zaborowo, Zalewo, Reszel, Mikołajki, Sorkwity, Piecki, Biskupiec, Małdyty, Miłakowo, Orzysz, Ruciane-Nida, Pasłęk, Barczewo, Braniewo, Lubawa, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Olsztynek i Mrągowo. Tymczasem dużych miastach naszego regionu tych punktów jest po kilkanaście.

Jednocześnie chciałabym zaznaczyć, iż przy zmianie umów zawartych ze świadczeniodawcami Oddział Funduszu nie ma obowiązku wyrażenia zgody na zmianę umowy z zakresie wnioskowanym przez świadczeniodawcę. Zmiana umowy następuje bowiem w firmie aneksu zawartego na skutek zgodnego oświadczenia obu stron umowy.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie końcowym analizy dostępności do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych po I kwartale 2011 r. i mogę zapewnić, iż otworzymy postępowania w tych rejonach województwa, gdzie brakuje punktów zaopatrzeniowych. Celem Oddziału jest bowiem zapewnienie pacjentom równomiernego dostępu do świadczeń.

Skip to content