REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Starzejemy się! Konieczne zmiany w systemie opieki zdrowotnej

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization) wynika, że w przeciągu 40. najbliższych lat co piąta osoba przekroczy wiek 60 lat i więcej.

Postępujący proces starzenia się społeczeństwa skutkuje nie tylko zmianami struktury demograficznej, jest również wyzwaniem dla resortu zdrowia, który powinien zadbać o zbudowanie odpowiedniego systemu polityki zdrowotnej dla seniorów, w tym np. zwiększenia ilości specjalistów z zakresu geriatrii.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny między 2010 a 2035 r. prognozowana liczba mieszkańców w Polsce zmaleje blisko o 2,1 mln. osób, a znaczny udział w populacji będą miały osoby w wieku 80 plus. Obecnie osoby te stanowią ok. 3,5% społeczeństwa, natomiast wg szacunków GUS liczba ta wzrośnie do 7,2%.

W dniach 30-31 stycznia 2014 odbył się Kongres Zdrowego Starzenia, podczas którego minister Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zmian demograficznych wskazał, iż główne tezy „Założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020” dotyczą poprawy jakości opieki zdrowotnej nad osobami starszymi, wsparcia osób 50+ na rynku pracy oraz działań na rzecz aktywizacji społecznej i edukacyjnej osób starszych. Minister zwrócił również uwagę na wyzwania jakie stoją przed ochroną zdrowia, wspomniał m.in. o konieczności uproszczenia procedur w kształceniu geriatrów (wprowadzenie np.: kursów zamiast specjalizacji z geriatrii ) oraz konieczności zapewnienia kompleksowej opieki dla seniorów w POZ.

Ważną kwestią wydają się także szkolenia innych grup zawodowych związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, w szczególności pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów i pracowników socjalnych. Ponadto istotne jest wykształcenie menedżerów opieki zdrowotnej, których działalność powinna usprawnić działania ww. grup zawodowych oraz wpłynąć na obniżenie kosztów leczenia i wydatków na opiekę długoterminową.

Ważnym aspektem zmian demograficznych, które czekają nasze społeczeństwo, jest zbudowanie nowoczesnego systemu wsparcia dla osób niesamodzielnych, których jak wynika z przytaczanych statystyk z roku na rok będzie w Polsce przybywać. Kroki w tym kierunku podejmuje już Koalicja na Pomoc Niesamodzielnym, która nagłaśnia pilną potrzebę zmian i wprowadzenie rozwiązań prawnych w tym zakresie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content