REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Rekomendacja Prezesa AOTM ws. produktu II linii farmakologicznego leczenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego

17 listopada odbyło się 40 posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostało m.in. przygotowane stanowisko i opinia w sprawie leku Betmiga (mirabegron) we wskazaniu: II linia farmakologicznego leczenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego u dorosłych chorych, uprzednio leczonych lekami antymuskarynowymi.

Ku zadowoleniu organizacji pacjenckich oraz samych pacjentów Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) uważa za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Betmiga. Na tę wiadomość od lat oczekiwało wielu pacjentów cierpiących na OAB, u których dotychczasowe leczenie I linii zawiodło.

Obecnie z leczenia farmakologicznego dla populacji chorych z zespołem pęcherza nadreaktywnego refundowane są tylko solifenacyna i tolterodyna w I linii leczenia, dla których w 2009 roku Rada Konsultacyjna wydała pozytywne stanowiska w sprawie finansowania ze środków publicznych.

Tym samym istotnym jest fakt, że eksperci praktyki klinicznej poproszeni przez Agencję o przekazanie opinii uważają zgodnie, że mirabegron (Betmiga) powinien być finansowany ze środków publicznych we wnioskowanym wskazaniu, ponieważ jest skuteczną formą farmakoterapii w leczeniu objawów zespołu OAB, z korzystnym profilem bezpieczeństwa z uwagi na inny mechanizm działania leku niż leki antymuskarynowe.

W chwili obecnej, żadna z nowoczesnych terapii II linii dedykowana pacjentom, u których podstawowe leczenie nie powiodło się, nie jest dostępna w Polsce w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego też pacjenci liczą na to, iż sytuacja ta szybko się zmieni, a Ministerstwo Zdrowia podejmie pozytywną decyzję odnośnie refundacji leku Betmiga.

Skip to content