Irlandzkie Towarzystwo Onkologiczne jest działającą od 1963 roku organizacją zrzeszającą lekarzy, pielęgniarki, specjalistów z branży medycznej, a także wolontariuszy. Celem organizacji jest zapewnienie jak najwyższego poziomu opieki zdrowotnej dla pacjentów chorych na raka, wielopłaszczyznowe wsparcie pacjentów i ich rodzin, a także prowadzenie działalności badawczej nad nowoczesnymi terapiami w chorobach nowotworowych.
W ramach opieki nad pacjentami z rakiem prostaty w Irlandii, już na etapie podejmowania decyzji dotyczącej wyboru optymalnej metody terapeutycznej, pacjenci otrzymują tzw. formularz – ?checklistę?, w ramach której umieszczone są pytania pozwalające ocenić możliwe plusy i minusy danej metody terapeutycznej. Ponadto, za pośrednictwem krajowej infolinii telefonicznej – tzw. National Cancer Helpline – obsługiwanej przez Irlandzkie Towarzystwo Onkologiczne, pacjenci mają możliwość skorzystania z rozmowy telefonicznej z innymi chorymi, którzy już przeszli przez wybór swojej drogi terapeutycznej i mogą posłużyć radą. Dzięki tym narzędziom, chorzy od początku są włączani w proces decyzyjny dotyczący swojej choroby.
Przed rozpoczęciem leczenia, ale także po i w trakcie trwania terapii, chorzy na raka prostaty w Irlandii, mogą skorzystać z pomocy udzielanej w tzw. Daffodil Centres (ang. daffodil – żonkil), oznaczonych kolorem żółtym specjalnych punktów informacyjnych dla pacjentów i ich rodzin, które są obsługiwane przez pielęgniarki o specjalizacji onkologicznej. Tego typu punkty znajdują się w 13 szpitalach na terenie Irlandii, zajmujących się leczeniem nowotworów – między innymi, w Dublinie (pięć punktów), Cork czy Waterford. W ramach Daffodil Centres, pacjenci mogą uzyskać porady oraz praktyczne informacje z zakresu możliwych metod terapeutycznych, skutków ubocznych, form wsparcia psychologicznego i finansowego, jak również form opieki nad pacjentem onkologicznym.
W planowanych działaniach Irlandzkiego Towarzystwa Onkologicznego, znajduje się także wprowadzenie programu pilotażowego dla pacjentów cierpiących z powodu powikłań po leczeniu nowotworu prostaty, m.in. po radykalnej prostatektomii oraz radioterapii. W ramach opieki nad takimi pacjentami, mają pracować interdyscyplinarne zespoły, składające się z lekarza onkologa, fizjoterapeuty oraz dietetyka. Pierwsza tego typu grupa rozpoczęła pracę w szpitalu St. Luke’s Radiation Oncology Centre w Dublinie.
Więcej: Kwartalnik NTM nr 4/2016