REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

O nowych metodach leczenia NTM w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

26 sierpnia br., w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się spotkanie Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” Anny Sarbak z  panią Marzanną Bieńkowską, dyrektor Wydziału Interwencyjno-Poradniczego oraz Agatą Skrętowską z Wydziału Dialogu Społecznego i Komunikacji. 

Głównym celem spotkania było omówienie rekomendacji i wniosków opisanych w dostarczonym do Biura Rzecznika, raporcie „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015”, powstałym przy współpracy stowarzyszenia UroConti. 

Przedstawicielki Biura Rzecznika Praw Pacjenta szczegółowo omówiły z Prezes Anną Sarbak najważniejsze postulaty zawarte w raporcie. Zwróciły uwagę na rekomendację rozszerzenia działań edukacyjnych wobec lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy POZ, a także postulat zniesienia wymogu dokonywania badania urodynamicznego jako warunku uzyskania refundacji w leczeniu farmakologicznym OAB. Zostały omówione kwestie korzyści wynikające z wprowadzenia nowego programu lekowego umożliwiającego refundowane leczenie toksyną botulinową w nadreaktywności pęcherza o podłożu neurogennym, a także przyczyny rekomendowania leczenia mirabegronem dopiero w II rzucie leczenia OAB.

Pani Marzanna Bieńkowska podkreśliła, że przedstawiane przez Stowarzyszenie UroConti informacje dotyczące konieczności refundacji większej ilości środków absorbcyjnych w celu utrzymania prawidłowej higieny skóry i uniknięcia powikłań, mają istotną wartość edukacyjną.

Dyskutowano również o postulacie stworzenia nowej nadspecjalizacji lekarskiej o nazwie „uroginekolog” i stanowisku ministra Igora Radziewicza-Winnickiego w tej sprawie, który w  lipcu 2015 r. poinformował, że propozycje wprowadzenia kolejnych nadspecjalizacji mogą być rozważone tylko podczas nowelizacji rozporządzenia. 

Przedstawicielki Biura Praw Pacjenta ze szczególną  atencją pochyliły się nad rekomendacją zabiegu neuromodulacji korzeni krzyżowych, prosząc o dostarczenie szczegółowej listy ośrodków, które już teraz są przygotowane do wykonywania tego typu zabiegów w Polsce, dokładnej populacji pacjentów, którzy mogliby skorzystać z tej terapii oraz szczegółowego opisu przebiegu samej procedury. Zaznaczyły jednocześnie, że – wedle ich wiedzy w Ministerstwie Zdrowia panuje pozytywna opinia dotycząca tej terapii.

Dyskusja zakończyła się, postulowaną przez wiele organizacji pacjenckich,  konkluzją dotyczącą konieczności przebudowy systemu opieki długoterminowej.

Spotkanie  w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta pozwoliło nie tylko na szczegółowe zapoznanie się przedstawicielek Biura Rzecznika Praw Pacjenta z rekomendacjami raportu Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015” i z postulatami Stowarzyszenia „UroConti”, ale przede wszystkim umożliwiło korektę części poglądów przedstawicieli Biura, a sam raport okazał się być bardzo ważnym nośnikiem wiedzy.

Skip to content