REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

NTM u seniorów

Nietrzymanie moczu u seniorów może mieć wiele przyczyn. Wiek jest bardzo częstym czynnikiem ryzyka jego występowania. Zawsze należy jednak pamiętać, że nietrzymanie moczu może być także objawem innych schorzeń (które z wiekiem występują w większym nasileniu).

W każdej sytuacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Trafnie postawiona diagnoza umożliwia zastosowanie odpowiednich metod leczenia. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza POZ, który może wykonać szereg badań i postawić wstępną diagnozę, a w razie konieczności skierować do lekarza geriatry, który po dalszej diagnozie, wdrożeniu terapii może skierować pacjenta do dalszej konsultacji u ginekologa specjalizującego się w uroginekologii (w przypadku kobiet) lub urologa specjalizującego się w urologii czynnościowej (zarówno kobiety jak i mężczyźni).

Co możemy zrobić?

Warto wykonać prosty test, który pozwoli wstępnie rozpoznać problem. W celu dalszej diagnostyki, bez względu na wynik testu, warto najpierw udać się do naszego lekarza rodzinnego. Może on wstępnie rozpoznać schorzenie i stopień jego nasilenia.

Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu jest chorobą, której można zapobiec lub zmniejszyć jej objawy dzięki profilaktyce lub odstawieniu części leków. Bardzo ważne jest dbanie o zdrowy styl życia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, odpowiednia dieta (m.in. ograniczenie kofeiny i napojów gazowanych), rezygnacja z używek (alkohol, nikotyna) czy unikanie zakażeń układu moczowego. Niezwykle istotny jest także trening pęcherza moczowego oraz trening mięśni dna miednicy.

U seniorów mogą wystąpić różne rodzaje nietrzymania moczu. Przy tym dostępne badania wskazują, że wraz z wiekiem u kobiet zwiększa się szczególnie odsetek osób ze zdiagnozowaną postacią mieszanego nietrzymania moczu. U mężczyzn natomiast rośnie liczba osób z mokrym zespołem pęcherza nadreaktywnego.

Skip to content