REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nowe metody leczenia nadzieją na walkę z rakiem prostaty!

Według statystyk, w Polsce w przeciągu ostatnich 10 lat liczba mężczyzn chorujących na raka prostaty zwiększyła się dwukrotnie – z 5 do ok. 10 tys. W tym samym czasie z 3 tys. do 4 tys. wzrosła również liczba zgonów wśród osób cierpiących na ten rodzaj nowotworu. Jak przekonują eksperci uczestniczący w seminarium edukacyjnym w dniu 16.09.2013 „Kroki milowe w walce z rakiem prostaty” w Warszawie, nadzieję na poprawę tej sytuacji dają leki nowej generacji.

Specjaliści z zakresu onkologii zwracają uwagę, iż nowotwór gruczołu krokowego zwykle nie daje o sobie znać we wczesnym stadium rozwoju. Dlatego ważne jest aby pamiętać o systematycznych badaniach kontrolnych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do odpowiednio szybkiej diagnozy i skutecznego leczenia. Jednak w Polsce badania profilaktyczne są jeszcze zaniedbywanie, zarówno przez pacjentów jaki i lekarzy medycyny rodzinnej.

W przypadku podejrzenia nowotworu wykonywana jest biopsja. Po stwierdzeniu choroby mogą zostać podjęte następujące kroki: leczenie operacyjne, radioterapia lub w niektórych przypadkach obserwacja – przede wszystkim u osób starszych gdy następuje powolny rozwój choroby. Eksperci zaznaczają, że w przypadku nawrotu i uogólnienia choroby, stosowana jest hormonoterapia. Za pomocą terapii hormonalnej możliwa jest eliminacja z ustroju męskich hormonów płciowych, które napędzają komórki nowotworu prostaty do wzrostu, podziałów i rozprzestrzeniania się w organizmie. W wielu przypadkach metoda ta zatrzymuje rozwój choroby na dość długi czas. Jednak w razie pojawienia się odporności na leczenie hormonalne (rak prostaty oporny na kastrację, bądź rozwój choroby), wybierane jest leczenie chemioterapią.

W ocenie specjalistów chemioterapia jest niewiele mniej skuteczna niż hormonoterapia. Pozwala na wiele miesięcy zahamować postępy choroby, jednak największym problemem jest toksyczność tej metody. Co gorsza, do tej pory żaden z nowych leków pomagających na tym etapie choroby nie jest w Polsce refundowany, co przy obecnym postępie w terapii nowotworu gruczołu krokowego, jest nieakceptowalne. Dzięki nowym lekom pojawiła się szansa na leczenie sekwencyjne, które wg opinii onkologów jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów.

W Polsce w pierwszym etapie stosowania nowych leków, skorzystało by od 600 do 1,2 tys. osób, jednak wg prognoz grupa ta mogła by się szybko zwiększyć, nawet do 3 tys. Z medycznego punktu widzenia, wprowadzenie nowych leków bardzo wyraźnie wpłynie na poprawę jakości leczenia. Zwykle lekarze mają do czynienia z wieloma rodzajami raka prostaty, o innym stopniu zaawansowania, dlatego tak ważne jest aby stosować różne terapie, na każdym etapie leczenia. Tylko wtedy można mówić o skutecznej walce z nowotworem.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content