REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nie wszyscy skorzystają z tańszego leku na raka

Firma Janssen-Cilag, producent leku na raka prostaty – Zytiga, reagując na prośby lekarzy i pacjentów, zdecydowała się na drastyczną obniżkę swojego produktu. Pierwotna cena medykamentu wynosiła 17 tys. zł za opakowanie, teraz jest on sprzedawany za złotówkę. Na zaistniałą sytuację wpłynęła zapewne decyzja o zmniejszeniu refundacji na ten lek.

Zytinga powoduje zahamowanie wytwarzania testosteronu w organizmie, dzięki czemu następuje spowolnienie rozrostu raka gruczołu krokowego. Lek stosowany jest przede wszystkim wśród dorosłych mężczyzn, u których zaobserwowane zostały przerzuty nowotworu na inne części ciała oraz dla tych, u których leczenie operacyjne czy chemioterapia były bezskuteczne. Środek nie daje szans na całkowite wyleczenie nowotworu, jednak w dużym stopniu zmniejsza dolegliwości wynikające z choroby.

W kwietniu tego roku preparat uzyskał rekomendację wydaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych z zapisem, iż lek powinien być refundowany z jednoczesnym założenie, że producent obniży jego cenę. W związku z powyższym, NFZ uznał rekomendację za pewnik i nie czekając na reakcję Ministerstwa Zdrowia, zaczął płacić szpitalom za ten sam farmaceutyk tylko część jego rzeczywistej ceny.
 
Na konsekwencje działania Narodowego Funduszu Zdrowia nie trzeba było długo czekać. Przykładem jest jeden z katowickich szpitali, który musiał zrezygnować z podawania leku pacjentom w swojej placówce, gdyż NFZ zwracał jedynie 3,7 tys.za lek, który kosztuje 17 tys. zł . Skutku nie przynosiły apele lekarzy i pacjentów o interwencje w tej sprawie, ani u producenta, ani w centrali NFZ i Ministerstwie Zdrowia.

Dopiero po wycofaniu leku ze szpitala, Firma Janssen zdecydowała się interweniować w celu zapewnienia kontynuacji leczenia pacjentów z rozpoznaniem opornego na kastrację gruczołu krokowego w ramach programu chemioterapii niestandardowej. Obecnie medykament jest dostarczany do szpitali w cenie 1zł za opakowanie. Jednak program ten obejmuje wyłącznie osoby, które rozpoczęły leczenie do 29 kwietnia 2013. Obecnie z leku za złotówkę korzysta 115 pacjentów.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content