REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Ministerstwo Zdrowia: Nietrzymanie moczu to przypadłość osób starszych

Kilka dni temu po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia traktują problem nietrzymania moczu bardzo marginalnie, uważając go jedynie za przypadłość osób w podeszłym wieku. Wypowiedź Wiceministra Zdrowia Marka Twardowskiego podczas Konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Chorego wzbudziła ogromne kontrowersje.

W związku z obchodami Światowego Dnia Chorego Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej we współpracy z Zakonem Posługujących Chorym – Ojców Kamilianów zorganizował w Warszawie już po raz czwarty ogólnopolskie spotkanie liderów organizacji pacjentów. Konferencja ta skierowana była do reprezentantów stowarzyszeń i fundacji pacjenckich. Wśród osób zaproszonych na konferencję znalazły się również przedstawicielki Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” p. Maria Zdeb (Prezes Zarządu Głównego) oraz p. Maria Kurzep (Prezes Oddziału Łódzkiego).

Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy przewidzieli w programie konferencji spotkanie liderów organizacji z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, w tym roku Resort Zdrowia reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia p. Marek Twardowski.

Reprezentanci organizacji podczas dwugodzinnej debaty mieli możliwość zadania pytań zaproszonym gościom. Przedstawicielki „UroConti” korzystając z okazji zapytały o refundację środków absorpcyjnych – o to, czy istnieją szanse na poprawę systemu zaopatrzenia w środki absorpcyjne dla pacjentów z nietrzymaniem moczu oraz czy Ministerstwo Zdrowia zamierza łatać dziurę budżetową oszczędzając na niepełnosprawnych i przewlekle chorych?

Przedstawicielki Stowarzyszenia były mocno zaskoczone i zbulwersowane wypowiedzią wiceministra, który odnosząc się do zadanego pytania marginalnie potraktował problem nietrzymania moczu, uznając go za przypadłość osób starszych, przeważnie po 75 roku życia. Argumentując, że osobom w tym wieku przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, który może być wykorzystany na zakup pieluchomajtek. Natomiast w sytuacji, gdy środki finansowe są niewystarczające pacjenci mogą zwrócić się do Ośrodków Pomocy Społecznej z prośbą o wsparcie.

Prezes Stowarzyszenia komentując wypowiedź wiceministra nie kryła rozczarowania. – Nie spodziewałam się że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia tak marginalnie podejdą do problemu, który w rzeczywistości dotyka ponad 3 miliony osób w Polsce w każdym wieku. Panie zapowiedziały dalsze prowadzenie intensywnych działań zmierzających do popularyzacji problemu nietrzymania moczu oraz walki o prawa osób dotkniętych tym schorzeniem.

Skip to content