REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Listopadowa lista leków refundowanych opublikowana!

Opublikowano nową listę leków refundowanych. Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wejdzie w życie 1 listopada 2023 r.

W komunikacie Ministerstwa czytamy, że obwieszczenie refundacyjne obowiązujące od 1 listopada 2023 r. (nr 72) w porównaniu do obwieszczenia nr 71 zawiera następujące zmiany:

 1. W związku z wydaniem pozytywnych decyzji o objęciu refundacją ogółem do wykazu zostało dodanych 78 produktów bądź nowych wskazań.
 2. Dla 65 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 4 590,27 zł).
 3. Dla 69 produktów podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 0,51 zł do 2 430,00 zł).
 4. Dla 994 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 452,70 zł).
 5. Dla 2886 pozycji w obwieszczeniu wzrośnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 157,41 zł).
 6. Dla 70 produktów ulegną obniżeniu ceny detaliczne brutto (od 0,04 zł do 197,18 zł).
 7. Dla 4215 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,05 zł do 91,92 zł).
 8. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres w obwieszczeniu nie znajdzie się 49 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu.

Nowe wskazania oraz zmiany w programach lekowych i chemioterapii

Nowe wskazania onkologiczne obejmują m.in. takie leki jak:

l.p.Nazwa lekuSubstancja czynnaNumer programu lekowego/załącznika chemioterapiiNazwa programu lekowego/ Załącznika chemioterapiiDoprecyzowanie wskazania
1.OpdivoniwolumabB.141.FMLECZENIE PACJENTÓW Z RAKIEM UROTELIALNYM (ICD-10: C61, C65, C66, C67, C68)Leczenie uzupełniające raka urotelialnego naciekającego błonę mięśniową u dorosłych z ekspresją PD-L1 na komórkach guza ≥ 1% i z wysokim ryzykiem nawrotu po radykalnej cystekomii z cechą R0.
2.Padcevenfortumab wedotynyB.141.FMLECZENIE PACJENTÓW Z RAKIEM UROTELIALNYM (ICD-10: C61, C65, C66, C67, C68)Leczenie II lub III linii raka urotelialnego miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami u dorosłych chorych, którzy otrzymali wcześniej chemioterapię opartą na pochodnych platyny i inhibitor receptora programowanej śmierci komórki 1 (PD-1) lub inhibitor ligandu programowanej śmierci komórki 1 (PD-L1) (nawrót choroby w okresie nie wcześniej niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia I linii).
(TLI – Technologia lekowa o wysokim stopniu innowacyjności)

O szczegółach dotyczących leków Opdivo oraz Padcev pisaliśmy w artykule: Jest projekt listopadowej listy leków refundowanych!

Inne nowe wskazania onkologiczne dotyczą m.in. takich leków jak:

 • Enhertu (trastuzumab deruxtecan) dostępny w ramach nowo utworzonego programu lekowego B.9.FM Leczenie chorych na raka piersi
 • Lynparza (olaparyb) w ramach programu lekowego B.9.FM Leczenie chorych na raka piersi
 • Scemblix (asciminibum) w ramach programu lekowego B.14 Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę szpikową
 • Jakavi (ruksolitynib) w ramach programu lekowego B.81 Leczenie chorych na nowotwory mieloproliferacyjne Ph (-)
 • Rozlytrek (entrectinib) w ramach programu lekowego B.144 Leczenie pacjentów z guzami litymi z fuzją genu receptorowej kinazy tyrozynowej dla neurotrofin (NTRK)

Natomiast nowe wskazania nieonkologiczne dotyczą takich leków, jak:

 • Dysport (toksyna botulinowa typu A) w ramach programu B.57 Leczenie pacjentów ze spastycznością kończyn z użyciem toksyny botulinowej typu A
 • Adtralza (tralokinumab) w ramach programu B.124 Leczenie chorych z atopowym zapaleniem skóry
 • Cibingo (abrocytynib) w ramach programu B.124 Leczenie chorych z atopowym zapaleniem skóry
 • Crysvita (burosumab) w ramach programu B.151 Leczenie chorych na hipofosfatemię sprzężoną z chromosomem X

Zmiany w programach lekowych i chemioterapii objęły programy takie jak:

 • B.4 – Leczenie chorych na raka jelita grubego,
 • B.14 – Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę szpikową,
 • B.65 – Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną,
 • B.81 – Leczenie chorych na nowotwory mieloproloferacyjne,
 • B.125 – Leczenie chorych na kolczystokomórkowego raka skóry,
 • B.148 – Leczenie chorych na raka endometrium,
 • C.82.c – Bevazicumab,
 • C.92.a i C.92.b – Dasatinib.

Od listopada brak refundacji dla leku Xofigo

Ministerstwo Zdrowia już wcześniej komunikowało, że 31 października 2023 r. kończy się refundacja Xofigo. Z komunikatu resortu wynika, że to producent podjął decyzję o niekontynuowaniu refundacji w/w produktu od 1 listopada 2023 r.

– Podmiot odpowiedzialny złożył wniosek do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w celu finansowania leku Xofigo – w ramach kontynuacji leczenia dla pacjentów, którzy rozpoczęli terapię lekiem Xofigo w programie lekowym B.56. LECZENIE CHORYCH NA RAKA GRUCZOŁU KROKOWEGO (ICD-10: C61) na zasadach opisanych w art. 37b ustawy o refundacji – powiadamia Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podkreślił w komunikacie, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją firmy Bayer sp. z o.o. Objęcie produktu Xofigo ponowną refundacją jest możliwe. Warunkiem jest złożenie przez firmę odpowiedniego wniosku, spełniającego warunki opisane w ustawie o refundacji.

Więcej informacji: Rak prostaty: Od 1 listopada koniec refundacji ważnego leku

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2023 r.

Skip to content