REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Kiedy możliwe będą zmiany w przyznawaniu świadczeń pielęgnacyjnych?

W ostatnim czasie prace nad wprowadzeniem zmian w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, zostały zawieszone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jak podaje resort wznowienie działalności w ramach nowelizacji nastąpi w momencie uzyskania decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który ma orzec w sprawie świadczeń dla opiekunów.

Zmiany w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, nad którymi pracowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przede wszystkim dotyczyć miały wprowadzenia jednej formy wsparcia dla wszystkich opiekunów. W chwili obecnej świadczenia pielęgnacyjne mogą otrzymać tylko rodzice niepełnosprawnych dzieci. Natomiast każdy kto opiekuje się dorosłym niesamodzielnym krewnym ma prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

W tej sytuacji nowelizacja przepisów dałaby możliwość ubiegania się o świadczenia pielęgnacyjne wszystkim osobą świadczącym opiekę nad krewnymi. Po wprowadzeniu zmian w ustawie, warunkiem uzyskania tego typu świadczeń byłoby uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności podopiecznego, jak również opinii o koniczności sprawowania nad nim bezpośredniej opieki.

Obecnie w Trybunale Konstytucyjnym znajdują się dwa wnioski dotyczące świadczeń opiekuńczych, w związku z czym prace Ministerstwa Pracy i Polityku Społecznej zostały wstrzymane do czasu wydania orzeczenia Trybunału w ich sprawie. Każdy ze złożonych wniosków nawiązuje do zasad przyznawania świadczeń opiekuńczych. Pierwszy z nich odnosi się do zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych wyłącznie dla rodziców, jednocześnie uzależnia ich uzyskanie od kryterium chorobowego. Drugi z nich mówi o zatrudnieniu opiekunów. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy nie wystarczy wówczas, by opiekun pozostawał bez pracy, musi ją posiadać i z niej zrezygnować na rzecz opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wprowadzenia reform w świadczeniach pielęgnacyjnych, które miały wejść w życie w 2015 r. Zawieszenie działalności związanej ze zmianą ustawy w konsekwencji doprowadziło do wzmożonego protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się m.in. podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad dziećmi traktowana była jako zawód.

Źródło: www.niesamodzielnym.pl

Skip to content