REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Kampania społeczna „Ostatni dyżur”

W ubiegły piątek, 24 lipca, w siedzibie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych odbyło się spotkanie z organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę nad seniorami, w ramach kampanii „Ostatni dyżur”. Kampania „Ostatni dyżur”, zainicjowana przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, ma na celu uświadomienie Polaków o zagrożeniach społecznych wynikających z malejącej liczby pielęgniarek i położnych w Polsce.

Coraz mniejsza liczba pielęgniarek jest zjawiskiem tym bardziej niepokojącym, że równocześnie wydłuża się długość życia Polaków i Polek, przybywa więc osób wymagających wieloletniej profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Jak powiedziała podczas konferencji Grażyna Rogala Pawelczyk, Prezes NRPiP, „brak pielęgniarek to problem, który dotknie nie tylko system ochrony zdrowia w Polsce, ale również system opieki nad osobami niesamodzielnymi, których dużą część stanowią osoby starsze”.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opracowała Raport o stanie zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w świadczenia zdrowotne realizowane przez pielęgniarki i położne, w którym przedstawione są bardzo niepokojące dane. Tylko do 2022 r. na emeryturę przejdzie ok. 54 tys. pielęgniarek i położnych. Największe niedobory pielęgniarek zauważalne są w opiece długoterminowej i geriatrycznej. Dlatego Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zainicjowała dyskusję nad przyszłością profesjonalnej opieki senioralnej w Polsce.

Podczas spotkania oficjalnie podpisana została deklaracja zawarcia koalicji Ostatniego dyżuru. Pod deklaracją swój podpis złożył Krzysztof Jakubowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Domów Opieki oraz Grażyna Rogala-Pawelczyk, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Uczestnicy spotkania podkreślili, że podpisana deklaracja ma szansę stać się początkiem ściślejszej współpracy obydwu środowisk.

Głównym założeniem kampanii jest zebranie podpisów pod petycją (Receptą) kierowaną do polskich decydentów o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania, a także wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.

Skip to content