W ciągu minionych 10 lat zostało opublikowanych 6 edycji raportu na temat sytuacji pacjentów z NTM w systemie opieki zdrowotnej w Polsce.
Najnowszy Raport PACJENT Z NTM W SYSTEMIE OPIEKI ZDROWOTNEJ 2018 jest już 7. edycją tej publikacji zmodyfikowaną o najnowsze dane.
Nowością w raporcie jest podjęcie współpracy z HTA Consulting, jedną z najstarszych firm specjalizujących się w Polsce w obszarze ocen technologii medycznych. Umożliwiło to głębsze przyjrzenie się zasadności zastosowania analizy HTA przy refundacji wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, takich jak np. środki absorpcyjne. Autorzy raportu skorzystali również z szeregu najnowszych doniesień z międzynarodowych wydarzeń naukowych, w tym w szczególności z kongresu naukowego Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS – International Continence Society), który miał miejsce we wrześniu 2018 roku we Florencji oraz z Global Forum on Incontinence, zorganizowanym w kwietniu br. w Rzymie. Jak co Ważnym źródłem informacji była najnowsza edycja wytycznych w nietrzymaniu moczu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Prawdziwą kopalnią wiedzy okazały się pierwsze w Polsce rekomendacje w zakresie postepowania w zaburzeniach kontynencji wydane przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych.
Inkontynencja to jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa, posiadająca według kryteriów WHO status choroby społecznej. W Polsce omawiany problem może dotyczyć 4-8% społeczeństwa, czyli ok. 2,5 mln osób. Na dolegliwość tę narażeni są wszyscy – bez względu na wiek i płeć. Zapadalność na nią wraz z wiekiem ryzyko rośnie. Dlatego też, w dobie starzejącego się społeczeństwa oraz zmian cywilizacyjnych, istotna jest kompleksowa analiza społeczna i ekonomiczna kosztów NTM.
Zapraszamy do lektury: Raport PACJENT Z NTM W SYSTEMIE OPIEKI ZDROWOTNEJ 2018