1 stycznia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zmienią się limity i dopłaty, skorzystają pacjenci z kilkunastu grup.
13 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Nowelizacja zakłada szereg zmian. Dotyczą one: uporządkowania przepisów dotyczących uprawnień lekarzy w trakcie specjalizacji i po jej zakończeniu do wystawiania zleceń na wyroby medyczne, a także zmiany w dopłatach pacjentów do wyrobów medycznych. Zmiany te sa odpowiedzia na postulaty pacjentów i organizacji pacjenckich. Ich celem, jak wskazuje MZ, jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych. Ważne jest także uszczegółowienie obowiązujących przepisów, co pozwoli na wyeliminowanie problemów interpretacyjnych.
Jedną z ważnych zmian dla pacjentów z nietrzymaniem moczu jest zmniejszenie udziału pacjenta w limicie refundacji na wyroby medyczne chłonne z 30 proc. do 20 proc. oraz 10 proc. w przypadku dzieci. Powinno to znacznie zmniejszyć obciążenia po stronie pacjenta w zaopatrzeniu w wyroby medyczne chłonne. Ceny wyrobów medycznych w ramach wyrobów medycznych na zlecenie nie są cenami sztywnymi. Pozwala to poszukiwać wyrobów medycznych w najbardziej konkurencyjnych cenach dla pacjenta. Biorąc pod uwagę dostępne ścieżki zaopatrzenia, w tym także możliwość zakupów przez internet realizowanych drogą wysyłkową, przez świadczeniodawców, którzy podpisali umowę z NFZ, obniżenie udziału w limicie zwiększa przystępność cenową wyrobów medycznych chłonnych.
Źródło: Rynek Zdrowia
Polecamy również: Od przyszłego roku duże zmiany w wykazie wyrobów medycznych