REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Znamy założenia polityki senioralnej na lata 2014-2020

W środę (30 października), w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: ?Polityka społeczna w dobie starzenia się ludności – długofalowe podejście do polityki senioralnej?. W czasie spotkania Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał projekt założeń długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 i tym samym oddał go do konsultacji społecznych.

Według statystyk, liczba osób starszych w Polsce nieustannie rośnie. Już w 2010 roku, odsetek ludności w wieku 60 plus stanowił 19,7% populacji, co oznacza, że w naszym kraju już dawno został przekroczony 12% próg demograficznej starości. Dane te wskazują na to, iż Polska należy do krajów, w których proces starzenia się społeczeństwa jest wysoce zaawansowany. Prognozy statystyczne wskazują, że w 2035 r. odsetek obywateli w wieku powyżej 60 roku życia może wynosić nawet 30%.

Taka sytuacja demograficzna wymaga również szeregu zmian w działalności prospołecznej. Dlatego jak podaje MPiPS, w założeniach długoterminowej polityki senioralnej, nacisk położono przede wszystkim na rozwój usług opiekuńczych oraz opieki geriatrycznej. Ważną kwestią jest także działalność społeczna i edukacyjna osób starszych, ze szczególnym wskazaniem na edukację prozdrowotną i aktywność fizyczną.

Niezwykle ważnym punktem powstałego dokumentu jest aktywność zawodowa. Podkreślono, iż celem polityki senioralnej w tej materii jest zaplanowanie działań umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych na rynku pracy, co jednocześnie pozwoli na zwiększenie i przedłużenie aktywności zawodowej osób w wieku 50+ i 60+.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content