REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zmiany w pielęgniarskiej opiece długoterminowej

Od 1 marca nastąpiła zmiana w sposobie finansowania świadczeń pielęgniarskich w ramach opieki długoterminowej. Przestała istnieć zadaniowa forma świadczenia opieki długoterminowej w podstawowej opiece zdrowotnej. Teraz realizacja tych świadczeń będzie się odbywać w ramach umowy pielęgniarskiej opieki długoterminowej. W dotychczasowej metodzie zadaniowej pielęgniarka otrzymywała pieniądze za wykonanie poszczególnych czynności wykazanych w rozliczeniu z NFZ. Obecny system zakłada określone stawki za pomoc poszczególnym pacjentom tzw. osobo-dzień.

? Ten sposób finansowania nie zmienia nic z punktu widzenia chorych ? ocenia Andrzej Troszyński z NFZ. ? W dalszym ciągu mogą oni korzystać z pomocy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, a w cięższych przypadkach wymagających specjalistycznej pomocy z dedykowanej im opieki długoterminowej ? dodaje Troszyński. Również Minister Zdrowia, Ewa Kopacz uspokaja: ? Żaden z pacjentów, którzy wymagają tzw. opieki długoterminowej, nie zostanie bez pomocy.

Jednak część środowisk medycznych ma wątpliwości. ? Zmiany ograniczą dostępność do świadczeń pielęgniarskich dla pacjentów ? ocenia Elżbieta Buczkowska ? Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wg niej to, że pacjenci, którzy wymagają wzmożonej opieki pielęgniarskiej będą zidentyfikowani według odpowiedniej skali i objęci indywidualną opieką pielęgniarską w domach zamieszkania lub domach opieki społecznej jest jak najbardziej słuszne. Ale NFZ nie zabezpieczył na to odpowiednich środków finansowych, a to będzie skutkować ograniczeniem tych usług. ? Opieka długoterminowa ma swoją specyfikę i powinna być inaczej wynagradzana ? dodaje Prezes NiPiP.

NFZ wyjaśnia, że pacjent obłożnie i długotrwale unieruchomiony, wymagający zabiegów pielęgniarskich, może być zakwalifikowany do:

  • opieki długoterminowej realizowanej w domu przez pielęgniarkę finansowaną w ramach opieki długoterminowej domowej;
  • stacjonarnego zakładu opieki długoterminowej;
  • objęty opieką przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej

Niezbędnym uzupełnieniem powyższych zadań pielęgniarskich są usługi opiekuńcze, do zapewnienia których zobowiązani są: rodzina, opiekunowie prawni lub, w razie takiej konieczności, instytucje opieki społecznej.

W 2010 r. NFZ wyda 115 mln zł na długoterminową opiekę pielęgniarską.

Źródło: PAP / Rynek Zdrowia

Skip to content