W środę 15 października przewodniczący senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, Senator Mieczysław Augustyn poinformował, iż zakończył się etap prac legislatorów nad treścią projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Projekt 30 października ma zostać poddany ocenie grupy roboczej, a następnie przekazany do opinii premier oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Prace nad projektem ustawy o pomocy niesamodzielnym trwały 6 lat. Jak poinformował Senator Mieczysław Augustyn, obecnie dokonywany jest jeszcze szacunek finansowych skutków rozwiązań zawartych w proponowanej ustawie. Nie zdecydowano również czy projekt będzie kierowany do dalszych prac jako rządowy czy senacki
Głównym złożeniem dokumentu jest wsparcie dla osób niesamodzielnych i ich bliskich. Na jego mocy opiekunowie będą mogli uzyskać czek opiekuńczy, który będzie opłacał wykonywane świadczenia, np. usługi w domu dziennego pobytu. Jeśli osobą niesamodzielną będzie opiekować się ktoś z rodziny, będzie mógł liczyć na refundację określonych kosztów. Ważnym elementem proponowanych regulacji jest umożliwienie równego dostępu i wysokości pomocy, dla osób, którymi opiekuje się rodzina, i dla tych, którymi zajmują się opiekunowie.
Ponadto wg proponowanej ustawy, osoba niesamodzielna bądź jej opiekun będą mogli zgłosić się do lekarza orzecznika w celu uzyskania zaświadczenia o stopniu niesamodzielności. Na podstawie otrzymanego orzeczenia, ośrodek pomocy społecznej będzie ustalał zakres świadczeń oraz podział obowiązków pomiędzy krewnych, opiekunów formalnych i pracowników ochrony zdrowia. Natomiast kontrakt z danym świadczeniodawcą zawierany będzie przez rodzinę osoby niesamodzielnej.
Źródło: www.rynekseniora.pl