REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zabiegi robotycze w krakowskim szpitalu pediatrycznym

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) rozpoczyna zabiegi w asyście robota chirurgicznego u dzieci, zajęcia dla studentów kierunków medycznych oraz działalność naukową.

Jedyny w Polsce szpital pediatryczny oferujący zabiegi w asyście robota chirurgicznego

Do tej pory żaden szpital w Polsce nie posiadał systemu robotycznego przeznaczonego do zabiegów u dzieci. Są one wykorzystywane na świecie w pediatrii od blisko 20 lat, jednak w Europie zabiegi w asyście robota u dzieci wykonuje zaledwie kilka ośrodków we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Włoszech. To przedsięwzięcie unikatowe w skali całego kraju.

Lekarze USDK planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. Osobą odpowiedzialną za Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej jest prof. Rafał Chrzan.

Zespół UCRP tworzą wysokiej klasy specjaliści: chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy oraz pielęgniarki przeszkolone w obsłudze robota. Łącznie jest to kilkanaście osób zaangażowanych w proces leczenia małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technologii. Od wielu tygodni zespół UCRP szkolił się w Krakowie oraz w Paryżu i Arhus, gdzie wykonywane są zabiegi w asyście robota u dzieci.

System robotyczny będzie służył w działalności naukowo-dydaktycznej

System robotyczny oprócz zabiegów będzie wykorzystywany w działalności naukowo-dydaktycznej. Naukowcy planują już jesienią uruchomienie  interaktywnych zajęć z zakresu symulacji technik małoinwazyjnych w pediatrii dla studentów UJ –  podkreślił prof. Wojciech Cyrul, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Studenci medycyny będą mogli zapoznawać się z możliwościami zastosowania robotyki i innych technik małoinwazyjnych do leczenia operacyjnego u dzieci. Będą mieli możliwość wykonania kilku podstawowych ćwiczeń na symulatorze. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą takie możliwości.

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 roku władze tych placówek podpisały list intencyjny, określający możliwości współpracy.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to wielospecjalistyczny ośrodek o najwyższej referencyjności. Rocznie leczy się tu ponad 220 tys. pacjentów (na oddziałach oraz w ponad 30 poradniach). Lekarze USDK są specjalistami z dużym doświadczeniem i znaczącym dorobkiem naukowym w stosowaniu nowych metod leczenia i rozwoju dotychczasowych technik małoinwazyjnych. W ramach USKD działa Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich dla Dzieci, w tym 3 europejskie sieci referencyjne (ErkNet, eUrogen, PedCan).

Źródło: Polska Federacja Szpitali



Skip to content