REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zabieg neuromodulacji? Tak ale tylko za granicą!

Neuromodulacja krzyżowa jest formą terapii, której celem jest unerwienie pęcherza moczowego lub zwieracza cewki moczowej za pomocą prądu elektrycznego. W większości przypadków zabieg jest efektywny i pozwala pozbyć się problemu z pęcherzem nadreaktywnym u ponad 75% pacjentów. Niestety do tej pory osoby cierpiące na OAB, nie mają możliwości skorzystania z tej formy leczenia w Polsce. Jedyną możliwością skorzystania z zabiegu i szansą na poprawę swojego stanu zdrowia jest wyjazd za granicę.

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, każda osoba ubezpieczona w NFZ może ubiegać się o zgodę na planowe leczenie w innych państwach UE. Pacjenci z OAB, którym zaleca się terapię przy pomocy neuromodulacji krzyżowej, mogą zatem starać się o refundację zabiegu poza granicami kraju. Jednak decyzja o podjęciu leczenia w innym państwie wiąże się dla chorego z długą procedurą.

Zgoda na podjęcie refundowanego leczenia poza granicami naszego Państwa wydawana jest przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie wniosku złożonego przez pacjenta. Wniosek ten składa się z trzech części. Pierwszą z nich wypełnia osoba ubiegającą się o przeprowadzenie zbiegu za granicą, natomiast część II i III uzupełnia już specjalista z właściwej dziedziny medycyny, posiadający tytuł naukowy profesora lub doktora habilitowanego. Niezwykle istotne jest, aby II część wniosku była przetłumaczona na język angielski bądź język kraju, w którym będzie odbywało się leczenie. Uzupełniony dokument wraz z tłumaczeniem oraz kopiami dokumentacji medycznej chory składa do właściwego oddziału NFZ, gdzie wniosek podlega weryfikacji formalnej. W przypadku braku przeszkód formalnych, tłumaczenie wniosku przesyłane jest do zagranicznej placówki medycznej (w celu uzgodnienia kosztów leczenia), natomiast złożona dokumentacja medyczna przekazana zostaje do opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii. Ostatnim etapem jest przekazanie całości dokumentacji przez właściwy oddział – Prezesowi NFZ, który na jej podstawie wydaje decyzję.

Powyżej przedstawiona ścieżka jest uciążliwa zarówno dla pacjenta, jak i budżetu państwa, które ponosi wysokie koszty związane z całą procedurą, jak i refundacją świadczeń za granicą. Wielu ekspertów szacuje, że koszty refundacji neuromodulacji krzyżowej w Polsce byłyby znacznie niższe niż obecne wydatki NFZ ponoszone na pokrycie kosztów zagranicznych świadczeń.

Źródło: www.nfz-krakow.pl

Skip to content