8 września 2014 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała rekomendację w sprawie zakwalifikowania świadczenia: ?Neuromodulacja krzyżowa w leczeniu zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych?, jako świadczenia gwarantowanego, w zakresie leczenia szpitalnego. Niestety, w dalszym ciągu nie jest to zabieg refundowany.
Neuromodulację krzyżową wykorzystuje się na całym świecie od ponad dwudziestu lat w leczeniu zaburzeń funkcjonowania dolnych dróg moczowych. Metoda neuromodulacji krzyżowej polega na wszczepieniu pod skórę pośladka niewielkiego stymulatora, który pobudza nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych i tym samym reguluje aktywność pęcherza, zwieracza lub dna miednicy.
Na ostatnim posiedzeniu ?Dialogu dla Zdrowia?, które miało miejsce 13 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia, pacjentki ze Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti poruszyły kwestię ograniczeń w dostępie do refundowanego leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB) w tym m.in. neuromodulacji krzyżowej. W Polsce jako w jednym z nielicznych państw, zabieg ten nie jest finansowany ze środków publicznych.
W odpowiedzi ze strony Ministerstwa Zdrowia, pacjentki ze Stowarzyszenia „UroConti” otrzymały informację, iż obecnie trwają prace analityczne dotyczące trzech terapii, które w 2014 roku otrzymały rekomendacje AOTM, w tym terapii neuromodulacji krzyżowej.
Leczenie zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych zdaniem wielu specjalistów powinno być stopniowane. Zgodnie z zaleceniami wszystkich towarzystw naukowych, zaczyna się od leczenia zachowawczego, poprzez farmakoterapię, aż po leczenie neurotoksynami. W przypadku braku skuteczności tych metod, powinna być zastosowana neuromodulacja korzeni krzyżowych, która może pomóc odzyskać kontrolę nad pęcherzem moczowym.
Dlatego też zdaniem wielu organizacji pacjenckich metoda neuromodulacji krzyżowej powinna być dostępna dla pacjentów, u których leczenie pierwszego i drugiego rzutu zakończyło się niepowodzeniem, w konsekwencji czego powinna ona poprzedzać rozległe zabiegi chirurgiczne, które są nieodwracalne.