Neuromodulacja krzyżowa jest zbiegiem dedykowanym pacjentom cierpiącym na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB), wśród których leczenie farmakologiczne nie przyniosło zamierzonego efektu w walce z chorobą. Metoda ta polega na unerwieniu pęcherza moczowego i/lub zwieracza cewki moczowej za pomocą prądu elektrycznego.
Niestety pacjenci cierpiący na OAB nadal nie mogą liczyć na wykonanie neuromodulacji w Polsce. Mimo, iż wniosek o refundację zabiegu w 2011 roku został przekazany do Agencji Ocen Technologii Medycznych (AOTM), w dalszym ciągu oczekuje na rekomendację.
W czerwcu br. w Bydgoszczy odbyła się pokazowa operacja wszczepienia neurostymulatora, finansowana z grantu naukowego, wówczas pojawiły się informacje, iż w sierpniu odbędzie się posiedzenie Rady przejrzystości, podczas którego zapadnie decyzja nt. zasadności refundacji zabiegu w Polsce. Jednak do tej pory nie została wydana opinia ws. neuromodulacji. Jak możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie AOTM z dnia 20.08.2014r, przygotowanie stanowiska w sprawie zasadności zakwalifikowania neuromodulacji krzyżowej jako świadczenia gwarantowanego będzie miało miejsce podczas posiedzenia Rady Przejrzystości dn. 8.09.2014 r.