REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Xtandi nadzieją na dłuższe życie?

W sierpniu 2012 w Stanach Zjednoczonych pojawił się nowy lek, który daje nadzieję i szansę pacjentom cierpiącym na raka prostaty odpornego na kastrację farmakologiczną i chirurgiczną.

Xtandi jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu mężczyzn z przerzutami raka prostaty, który jest jednocześnie odporny na kastrację (tzn. nowotworu gruczołu krokowego, który nie reaguje na zabiegi medyczne lub chirurgiczne, w celu zmniejszenia poziomu testosteronu) oraz mężczyzn, którzy wcześniej otrzymywali docetaxel (rodzaj chemioterapii).

Rak gruczołu krokowego jest drugim pod względem zapadalności i trzecim pod względem przyczyny zgonu wśród mężczyzn nowotworem w Polsce. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obserwuje się stały wzrost zachorowalności na ten nowotwór. Xtadni (enzalutamide) hamuje wzrost guza u mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty z przerzutami. Z badań klinicznych wynika, iż lek przedłuża życie średnio o 5 miesięcy. Xtandi uznano za istotny na tyle, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) zatwierdziła lek po zaledwie trzech miesiącach od złożenia wniosku (zwykle trwa to 6 m-cy), zauważając pilną potrzebę i zwiększenie możliwości leczenia mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty.

Lek, jest dostępny na amerykańskim rynku od sierpnia 2012 roku. Ponieważ został stosunkowo niedawno wprowadzony, wciąż nie ma informacji, kiedy pojawi się na rynku europejskim.

Dr med. Richard Pazdur, dyrektor Biura Produktów Hematologii i Onkologii, Centrum Badań i Oceny Leków FDA, stwierdził, że „Wprowadzanie dodatkowych opcji leczenia zaawansowanego raka prostaty jest bardzo ważne dla pacjentów. Xtandi stanowi najnowszą metodą leczenia tej choroby wykazującą zdolność do przedłużenia życia pacjenta”.

Pacjenci stosujący ten lek wskazują, że posiada on pewne skutki uboczne takie jak brak apetytu, nudności, bóle mięśni i stawów, itp., jednak daje znacznie więcej – nadzieję na dłuższe życie!

Do Polski lek można ściągnąć w procedurze złożenia wniosku o zapotrzebowanie na import docelowy, który należy wykonać w ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym terapię, a następnie poddać weryfikacji Ministrowi Zdrowia. Wniosek i inne przydatne informacje w spawie importu docelowego są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Skip to content