Wyczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych został opublikowany 8 lipca. Do zapisów proponowanych regulacji odniosła się organizacja Technomed. Wg organizacji niektóre zmiany mogą wywołać chaos.
Resort zdrowia opublikował 8 lipca projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie. Wobec zmian, stanowisko producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych zajęli członkowie zrzeszeni w Technomedzie.
Zaproponowane w projekcie zmiany są największą nowelizacją przepisów od blisko dekady. Na co zwrócili uwagę producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych?
Pochwalili sukces wypracowany z Ministerstwem Zdrowia, który odzwierciedlony jest w projekcie i pozwala na zaopatrzenie pacjentów z tracheostomią w wymienniki ciepła i wilgoci oraz na zwiększenie dostępności do wyrobów kompresyjnych na zamówienia i wyrobów seryjnych mających zastosowanie w obrzęku limfatycznym. Po raz pierwszy ta grupa pacjentów ma możliwość efektywnego leczenia obrzęku od 1 stopnia w zakresie obu kończyn. Dodatkowo włączono również do zaopatrzenia populację dziecięcą. Organizacja chwali też zwiększenie limitów i rozszerzenie dostępności w grupie czujników do monitorowania glikemii.
Jednak są kategorie, w zakresie których zmiany mogą okazać się dla pacjentów niepokojące. Dotyczą one mi.in. osób z wyłonioną stomią. Jak wskazuje stanowisko Technomedu, dotychczasowe zaopatrzenie w zakresie worków i akcesoriów podzielono na 4 grupy, a dodatkowo projekt zakłada wycofanie z finansowania niektórych kategorii produktów.
– Kolejnym niekorzystnym rozwiązaniem jest wprowadzenie 10-procentowej odpłatności dla pacjentów dorosłych, którzy dotychczas korzystali z darmowej opcji zaopatrzenia. Dzielenie kategorii dla jednej grupy pacjentów jest bardzo niekorzystne, gdyż wymaga wystawiania zamiast 1 aż 4 odrębnych zleceń na zaopatrzenie, co mnoży biurokrację i wprowadza duży chaos wśród pacjentów i lekarzy. Obawiamy się, że to rozwiązanie spowoduje duże problemy, gdyż wymaga również zmian systemu po stronie NFZ i wszystkich dostawców. Z obawą patrzymy na te propozycje – zauważa organizacja.
Zmiana na rynku wyrobów chłonnych nie odzwierciedla potrzeb rynkowych: „zdajemy sobie sprawę, iż resort zdrowia miał cel porządkujący we wprowadzaniu dookreślania poziomów chłonności. Jednakże jedocześnie ograniczono finasowanie produktów dla osób mobilnych czy osób mających mniejsze rozmiary” – brzmi stanowisko Technomedu.
W projekcie, który został 8 lipca przekazany do konsultacji publicznych nie ujęto również propozycji zmian w zakresie protez piersi i peruk, co podkreślił Technomed.
Źródło: Rynek Zdrowia