Skip to content
REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Worki do zbiórki moczu

Worki do zbiórki moczu powszechnie stosuje się w warunkach szpitalnych jak i placówkach opiekuńczych czy opiece domowej.

Zarówno cewniki zewnętrzne, jak i te założone na stałe przez cewkę moczową łączą się z drenem worka do zbiórki moczu. Worek można umocować na nodze (na zewnętrznej stronie podudzia lub uda) za pomocą pasków zapinanych na rzepy lub guziki. Dren jest elastyczny, ale jednocześnie uniemożliwia zaginanie, dzięki czemu mocz odpływa swobodnie, bez przerywania.

Istnieje możliwość dopasowywania jego długości poprzez przycięcie. Worek powinien być pokryty włókniną w miejscu jego przylegania do ciała, co pozwoli zapobiegać nadmiernemu poceniu się skóry i odparzeniom. Najnowsze worki posiadają blokady antyzwrotne, które chronią przed cofaniem się moczu z worka do pęcherza. Ponadto worki wyposażone są w zawory pozwalające na jego opróżnienie.

W zależności od producenta oraz zastosowania worki mogą mieć różną pojemność. Worki na nogę mogą mieć pojemność np. 350 ml, 500 ml, 600 ml czy 800 ml. Worki do zbiórki moczu na noc charakteryzują się większą pojemnością np. 1500 czy 2000 ml – daje to możliwość spokojnego snu bez martwienia się o konieczność wybudzenia się w celu opróżnienia worka. Opcji jest oczywiście znacznie więcej.

Worki na mocz można zawieszać na wieszaku do worków, mocowanym np. na ramie wózka inwalidzkiego lub łóżka.

Worki do zbiórki moczu są refundowane przez NFZ.