Nasze ciało składa się w około 70 proc. z wody. Latem zapotrzebowanie na płyny jest większe. Na każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza powinno się wypijać dodatkową szklankę wody. Podczas upałów trzeba uzupełniać również niedobory sodu i potasu – znajdziesz je w sałatkach, soli, pomidorach.
Woda jest w owocach, sokach, herbacie, zupach. Trzeba pamiętać, że niektóre płyny, jak kawa i piwo, są moczopędne. Oznacza to, że zwiększają wydalanie wody wraz z moczem. Piwo jest nie tylko jest moczopędne, ale zawiera także szkodliwy alkohol etylowy. Napoje słodzone wywołują pragnienie, wpływają na tycie i zaburzenia działania insuliny. Warto postawić obok siebie szklankę wody lub zimną zieloną herbatę z cytryną i pić ją małym łykami co chwilę.
Należy również pamiętać, że w przypadku nietrzymania moczu z diety powinno się wykluczyć lub ograniczyć spożycie produktów, które mają działanie podrażniające pęcherz. W przypadku płynów chodzi przede wszystkim o soki z owoców cytrusowych, napoje gazowane, mleko, kawę i mocną herbatę.
Kiedy czujesz pragnienie, może ono oznaczać odwodnienie. Odwodnienie jest szkodliwe: zmniejsza się wydolność fizyczna, organizm gorzej reguluje swoją temperaturę, tracimy apetyt. Im większe odwodnienie, tym większe ryzyko dla Twojego samopoczucia i stanu zdrowia. Jeśli na skutek odwodnienia stracisz 5-8 proc. wagi, grożą Ci zaburzenia koncentracji, bóle głowy, drażliwość, senność, wzrost temperatury ciała, przyspieszenie oddechu. Obciążane są nerki. Odwodnienie powyżej 20 proc. masy ciała może prowadzić do stałych uszkodzeń organizmu, a nawet śmierci.
Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Z wiekiem mamy coraz mniejsze zapasy wody w organizmie. Nie odczuwamy też tak silnie pragnienia jak młodsze osoby. Dlatego szczególnie w tym wieku należy pamiętać o piciu płynów i robić to, nawet gdy nie czujemy takiej potrzeby.
Szczególnie narażone na odwodnienie są te osoby starsze, które:
Indywidualne zapotrzebowanie zależy nie tylko od płci, ale także wieku, wagi, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów należy pić nawet do 4 ? 5 litrów na dobę.
Ustaw dzienne zapotrzebowanie na wodę (dzienny cel) i przypomnienie o piciu wody:
Jeśli ćwiczysz, dodaj 15 ml wody na 1 kg ciała na 1 h aktywności dziennie
Możesz też wpisywać ilość wypijanej wody. Kiedy wypijesz jakiś płyn, dodaj go do Twojej listy. System podpowie Ci rodzaj napoju i pokaże, w jakim procencie realizujesz swój dzienny cel.
Ilość wypitej wody zobaczysz na wykresie dziennym lub tygodniowym.
Źródło: www.pacjent.gov.pl