W budżecie Poznania na 2025 rok znalazły się trzy nowe programy profilaktyczne. Wśród nich znajdzie się programy poświęcone diagnostyce endometriozy oraz profilaktyce nietrzymania moczu (NTM). Ich wdrożenie jest planowane na połowę roku.
W projekcie budżetu Poznania na 2025 rok są trzy nowe zdrowotne programy profilaktyczne. Poza tym dotyczącym endometriozy, także w zakresie nietrzymania moczu oraz bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko wirusowi RSV (od 60. roku życia) i półpaścowi (od 65. roku życia).
Na realizację projektu związanego z endometriozą rocznie ma być wydawane 700 tys. zł. 300 tys. zł Poznań odłożył na program dotyczący nietrzymania moczu, a po 350 tys. na szczepienia dla seniorów.
Przedstawiciele miasta zastrzegają, że w tej chwili szczegóły programu związanego z endometriozą są jeszcze w trakcie dopracowywania. Najważniejsza ma być profilaktyka, w tym edukacja i wczesne wykrywanie endometriozy w populacji młodych kobiet, mieszkanek Poznania. Działania będą miały prawdopodobnie charakter edukacyjny i diagnostyczny. Natomiast leczenie wykrytych przypadków będzie się odbywało w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, o którym pacjentki otrzymają w ramach programu informację.
Jakie będą kryteria przyjęcia do programu i ile kobiet będzie mogło z niego skorzystać? Tego na razie nie wiadomo. Projekt obecnie jest na etapie konsultacji ze specjalistami z Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Patologią Ciąży z Miejskiego Szpitala im. F. Raszei. Zmiany są na bieżąco nanoszone.
Trwają prace również nad programem profilaktyki nietrzymania moczu. Nie przygotowuje go miasto, ale zewnętrzny podmiot. Już raz był opiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ale oceniła go negatywnie. Teraz wprowadza się poprawki. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii będzie mógł trafić do oceny przez radnych.
Zakłada się, że programy mogą być wdrożone nie wcześniej jak w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku.
Źródło: Głos Wielkopolski