REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

W leczeniu raka jajnika dokonała się terapeutyczna rewolucja

Przez długi czas rak jajnika nie daje objawów klinicznych, a jeśli już daje, to są one niezbyt nasilone. W obrębie tej choroby mamy całą gamę nowotworów o zróżnicowanej biologii i budowie. Po drugie, przez długi czas nie daje objawów klinicznych, a jeśli już daje, to są one niezbyt nasilone i przemijające. Dlatego kobiety często je lekceważą i traktują jako chwilową niedyspozycję. I po trzecie tym, że rak jajnika zazwyczaj ujawnia się dopiero wtedy, kiedy jest już zaawansowany. Dlatego nazywany bywa „cichym zabójcą”. Jest piątym najczęstszym nowotworem wśród Polek.

Jeszcze nie tak dawno rak jajnika uważano za chorobę śmiertelną. Na szczęście to już historia – zaznacza prof. Jan Kotarski w wywiadzie udzielonym dla Rynku Zdrowia. Na rynek weszły cytostatyki, które dają dużo mniej objawów ubocznych. Dzięki temu terapię można stosować w całości, nie trzeba jej przerywać, co zwiększa jej skuteczność.

Dokonał się ogromny postęp w anestezjologii, co umożliwia bezpieczne przeprowadzenie pacjentek z rakiem jajnika przez trudne operacje. Wprowadzono również tzw. terapie celowane oraz inhibitory PARP, które zrewolucjonizowały leczenie onkologiczne.

W Polsce udało się spowolnić raka jajnika na tyle, że można z nią żyć długo i dobrze. Teraz chodzi o to, żeby przewlekłość tej choroby stała się jeszcze bardziej przewlekła. Kobiety z rakiem jajnika funkcjonują w rodzinie i społeczeństwie. Są aktywne zawodowo i wyłączają się jedynie okresowo, by wykonać badania czy zastosować terapię.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content