Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Arturem Antoniewiczem, Konsultantem Krajowym w dziedzinie urologii, który ukazał się w 66 numerze „Kwartalnika NTM”. Jak twierdzi, w leczeniu NTM podążamy tym samym rytmem co Europa.
W wywiadzie przeczytamy m.in. o tym jak i dlaczego wzorem krajów rozwiniętych – kompetencje lekarzy rodzinnych będą znacząco się rozszerzać, w miarę zawężania pola działania specjalistów, co dotyczyć będzie również zagadnień urologicznych.
Przeczytamy także dlaczego lekarz rodzinny, w opinii profesora Antoniewicza, powinien zadać sobie trud zbadania czy problem nietrzymania moczu u danego pacjenta w ogóle występuje i odpowiedzialnie pokierować chorego do leczenia specjalistycznego. I dlaczego kluczem do sukcesu jest szczera rozmowa z chorym i badanie fizykalne bez bielizny, ponieważ tylko w ten sposób można zidentyfikować obecność pieluchy, wkładki, często zapachu moczu.
Z wywiadu dowiemy się również jak ważne jest również, by lekarze rodzinni badali mężczyzn po 50 r.ż. palcem przez odbytnicę (DRE), szczególnie wtedy, gdy skarżą się na dolegliwości ze strony dróg moczowych i by umieli rozpoznać typy nietrzymania moczu.
W opinii profesora Antoniewicza, w Polsce opieka nad pacjentem z NTM podąża, choć z opóźnieniem, w ślad za zmieniającymi się wytycznymi międzynarodowymi. Proces zmian w Polsce odzwierciedla proces zmian w rozwiniętych krajach Europy i podąża tym samym rytmem.